България
Атанас Славов: При липсата на ясно мнозинство в парламента вече не е редно да се приема закон за съдебната власт
Рискуваме да се постигнат компромисни текстове, които не отговарят на амбицията за сериозна реформа, заяви правосъдният министър в оставка
В предаването "Брюксел 1" на Bulgaria ON AIR министърът на правосъдието в оставка Атанас Славов постави фокус върху това адекватни ли са конституционните промени. Той коментира темата за новия Закон за съдебната власт, който в момента е на обществено обсъждане.
"Нека отбележа, че през целия дебат, който предшестваше самото приемане на конституционните промени, "Продължаваме промяната-Демократична България" защитавахме тезата, че правителството в оставка трябва да бъде назначавано за служебно правителство, за да се запази най-тясната връзка с парламента, така е в повечето парламентарни републики. Очевидно този модел не беше подкрепен от нашите партньори в изменението на Конституцията и се предложи т.нар. "гръцки модел" с изрично определени в Конституцията позиции и институции, които могат да формират служебното правителство", каза министър Славов.
Той заяви, че въпреки всички проблеми, на които сме свидетели днес, все пак критикуваният конституционен механизъм е сработил.
"Да, имаме служебен кандидат за министър-председател, той успя в това в рамките на по-малко от седмица да представи своя проект на кабинет, има критики от различните политически формации, но вероятно това ще е съставът на българското служебно правителство, значи работи. След като работи, защо твърдим, че е противоконституционен този механизъм", допълни Атанас Славов.
Според него отговорността върху конституционното решение е споделена, защото са го подкрепили и приели.
"Госпожа Павлова, новият служебен министър на правосъдието, вече е била в служебен кабинет през 2017 година, след това няколко пъти беше заместник-министър на правосъдието, познава отвътре институцията, и което е важно за всяко служебно правителство, да осигури нормалното функциониране на процесите в една институция. Предстои да видим как ще се позиционира Мария Павлова спрямо законопроектите, които са изготвени от редовното правителство и тук най-важният законодателен проект е новият Закон за съдебната власт. Тя участваше в работната група, но трябва да е ясно, че визията на това как да изглежда реформата на правосъдието трябва да се задава на първо място от Конституцията и на второ място от редовните правителства, а не от служебните правителства", заяви министърът на правосъдието в оставка.
По отношение на временния закон за съдебната власт, Славов коментира, че първо е определен от Конституцията в 6-месечен срок, затова в рамките на два месеца те са разработили изцяло новия закон, който в момента е на обществено обсъждане.
"Аз не мисля, че при липсата на ясно мнозинство вече в парламента е редно да се приема закон за съдебната власт, защото при липсва на ясно мнозинство рискуваме да се постигнат компромисни текстове, редакции, които не отговарят на амбицията за сериозна реформа, а този проект е амбициозен. В него има поне няколко посоки на предложения, които за първи път са в нашето законодателство. На първо място те са свързани с гаранциите на независимостта на новите членове на Висшия съдебен съвет и Прокурорския съвет, избирани от парламентарната квота. По няколко посоки върви тази независимост, защото е формирана на конституционно ниво и защото има изисквания минимум пет години тези кандидати да не са били в ръководството на политическа партия. Кандидатите трябва да бъдат предлагани не само от народни представители, а и от представители на Висшия адвокатски съвет, трите най-добри висши училища, изучаващи специалност "Право", и граждански организации, специализирани в сферата на правосъдието и съдебната реформа", обясни министър Славов.
Гостът поясни, че с приемането на Конституцията вече няма пленум, а има общо събрание на двата съвета. То ще се събира веднъж или два пъти в годината и ще взема становище по бюджета на съдебната власт.
Фактор
"Нека отбележа, че през целия дебат, който предшестваше самото приемане на конституционните промени, "Продължаваме промяната-Демократична България" защитавахме тезата, че правителството в оставка трябва да бъде назначавано за служебно правителство, за да се запази най-тясната връзка с парламента, така е в повечето парламентарни републики. Очевидно този модел не беше подкрепен от нашите партньори в изменението на Конституцията и се предложи т.нар. "гръцки модел" с изрично определени в Конституцията позиции и институции, които могат да формират служебното правителство", каза министър Славов.
Той заяви, че въпреки всички проблеми, на които сме свидетели днес, все пак критикуваният конституционен механизъм е сработил.
"Да, имаме служебен кандидат за министър-председател, той успя в това в рамките на по-малко от седмица да представи своя проект на кабинет, има критики от различните политически формации, но вероятно това ще е съставът на българското служебно правителство, значи работи. След като работи, защо твърдим, че е противоконституционен този механизъм", допълни Атанас Славов.
Според него отговорността върху конституционното решение е споделена, защото са го подкрепили и приели.
"Госпожа Павлова, новият служебен министър на правосъдието, вече е била в служебен кабинет през 2017 година, след това няколко пъти беше заместник-министър на правосъдието, познава отвътре институцията, и което е важно за всяко служебно правителство, да осигури нормалното функциониране на процесите в една институция. Предстои да видим как ще се позиционира Мария Павлова спрямо законопроектите, които са изготвени от редовното правителство и тук най-важният законодателен проект е новият Закон за съдебната власт. Тя участваше в работната група, но трябва да е ясно, че визията на това как да изглежда реформата на правосъдието трябва да се задава на първо място от Конституцията и на второ място от редовните правителства, а не от служебните правителства", заяви министърът на правосъдието в оставка.
По отношение на временния закон за съдебната власт, Славов коментира, че първо е определен от Конституцията в 6-месечен срок, затова в рамките на два месеца те са разработили изцяло новия закон, който в момента е на обществено обсъждане.
"Аз не мисля, че при липсата на ясно мнозинство вече в парламента е редно да се приема закон за съдебната власт, защото при липсва на ясно мнозинство рискуваме да се постигнат компромисни текстове, редакции, които не отговарят на амбицията за сериозна реформа, а този проект е амбициозен. В него има поне няколко посоки на предложения, които за първи път са в нашето законодателство. На първо място те са свързани с гаранциите на независимостта на новите членове на Висшия съдебен съвет и Прокурорския съвет, избирани от парламентарната квота. По няколко посоки върви тази независимост, защото е формирана на конституционно ниво и защото има изисквания минимум пет години тези кандидати да не са били в ръководството на политическа партия. Кандидатите трябва да бъдат предлагани не само от народни представители, а и от представители на Висшия адвокатски съвет, трите най-добри висши училища, изучаващи специалност "Право", и граждански организации, специализирани в сферата на правосъдието и съдебната реформа", обясни министър Славов.
Гостът поясни, че с приемането на Конституцията вече няма пленум, а има общо събрание на двата съвета. То ще се събира веднъж или два пъти в годината и ще взема становище по бюджета на съдебната власт.
Още от България
Съдът в Бургас отмени запора върху сметка на журналист от BIRD.bg: Решение срещу съдебния тормоз над медиите
Темида прие, че масовите искове и запорите могат да се превърнат в средство за цензура, а не за защита на права. Казусът вече е и пред Върховния касационен съд
"Прогресивна България" предложи Пламен Тодоров за член на антикорупционната комисия
Преди десет дни управляващите назначиха Тончев за шеф на Агенцията за държавна финансова инспекция
Задържани служители на р. „Приморски“ издавали удостоверения за търпимост, без да има сграда
"Всички операции, които провеждаме и ще продължим да провеждаме, са във връзка със споделени обстоятелства от Олег Невзоров, извършени оперативни беседи с него", каза и.д. главен секретар на МВР Любомир Николов