Депутатите приеха на първо четене увеличаване с 30% на заплатите на военнослужещите, предаде репортер на БГНЕС.
Срокът между първо и второ четене е три дни.
С промените общото възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещ ще бъде равно на средната заплата за страната.
Законопроектът изравнява възнагражденията на военнослужещите с тези на служителите по Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР), приети на 22 февруари 2024 г. и влизащи в сила от 1 януари 2025 г.
С промените се въведе нова система за определяне на основното месечно възнаграждение, основаваща се нова база - средна работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, според официални данни от Националния статистически институт. Месечното възнаграждение ще се увеличава със специфичен коефициент в зависимост от заеманата длъжност.
За най-ниската изпълнителска длъжност коефициентът е установен на не по-малко от 1,2, докато за младша изпълнителска длъжност — на не по-малко от 1,0.
С този законопроект възнагражденията на военнослужещите ще се повишат средно с 30% при запазване на изградената диференциация между военните звание и длъжности, се посочва още в мотивите. В законопроекта са дадени и примери - възнаграждението за най-нисшата длъжност редник/матрос 1 клас с приетото на едно от последните заседания на Министерски съвет на кабинета "Денков" увеличение за 2024 г. възлиза на общо 1555 лв. (105 лв. за звание и 1450 лв. за длъжност).
За изпълнението на законопроекта ще са нужни допълнително средства в размер на 510 млн. лева. /БГНЕС
Още от България
Нов шеф в "Кинтекс" - Ангел Найденов оглави Съвета на директорите на държавното дружество?
Решението за институционалното назначение е било прието на 7 юли, но към настоящия момент липсва официално съобщение от страна на правителството
Температурите ще паднат до 20 градуса на запад, София - най-студената столица на Балканите
Отново ще нахлува студен въздух от запад, обявен е жълт код за гръмотевични бури в 10 области
WWF: Щетите от горските пожари у нас се увеличиха 8 пъти за периода 2011–2025 г.
Страната вече е сред 5-те най-уязвими държави в ЕС по щети от пожари. Над 90% от разходите по щетите от огнените стихии за 2025 г. са отишли за изключително тежкия пожар на Пирин, който струва на България над 17 млн. лв.