7 Януари, 2026

Експерт: Военна помощ за Украйна не е пряко участие в конфликта

Експерт: Военна помощ за Украйна не е пряко участие в конфликта

Атанас Запрянов

Можем да дадем военна техника, без да бъдат засегнати мирновременните ни способности, твърди о. з. ген. Атанас Запрянов

"Предоставянето на военна помощ за Украйна не е пряко участие в конфликта и тази помощ е международно легитимна, съгласно
устава на ООН", каза пред бТВ о. р. ген. Атанас Запрянов, бивш зам.-министър на отбраната.

Президентът Румен Радев отново обяви днес, че за България е опасно да снабдява Украйна с оръжия, защото това увеличава риска от въвличането ни във войната. По думите му подобна помощ от наша страна ще доведе и до дефицит в армията ни.

Според ген. Запрянов обаче нашата страна има какво да даде, без да обезоръжава Българската армия.

По думите му имаме танкове, които не се използват и друга военна техника в излишък, която сега обявяваме за продажба, а бихме могли да дарим.

"Можем да дадем такова оръжие, без мирновременните способности на нашата армия да бъдат засегнати, но ще бъдат засегнати военновременните способности", обясни бившият зам.-министър на отбраната.

Запрянов е на мнение, че чрез военната помощ за Украйна ние можем да си помогнем за изграждане на механизирана бригада по натовски образец и много държави от Алианса вече го правят

"Артилерията на 61 бригада не отговаря на стандартите на НАТО. Един ден ние трябва да купуваме артилерийски системи. Ако ние блокираме такива артилерийски системи, които имаме за военно време и се договорим с другите правителства от НАТО, които помагат, те да бъдат заменени на каскаден принцип или да бъдем облекчени при покупката на такива системи в перспектива или да ползваме европейски фондове или други източници, ние може да си помогнем", обясни експертът.

Той уточни, че не става въпрос да предоставяме системи за противовъздушна отбрана и МиГ-29.

Сподели:

Коментари (0)

"ДПС-Ново начало" внася законопроект срещу спекулата при цените на основните хранителни стоки

"ДПС-Ново начало" внася законопроект срещу спекулата при цените на основните хранителни стоки

В него се предвижда приемането от МС на т.нар. “Кошница на потребителя”, която включва основни хранителни продукти и стоки

Жълт код за опасно време в Южна и Източна България, облачно и ветровито по морето и в планините

Жълт код за опасно време в Южна и Източна България, облачно и ветровито по морето и в планините

Минималните температури ще са предимно между 6 и 11 градуса, в района на София – около 6 градуса, а максималните – между 10 и 15 градуса.

Макрон,  Стармър и Зеленски подписаха Декларация за чуждестранния контингент в Украйна

Макрон, Стармър и Зеленски подписаха Декларация за чуждестранния контингент в Украйна

"Тази декларация на коалицията на желаещите за първи път признава оперативно сближаване между 35-те държави от коалицията, Украйна и Съединените американски щати. Говорим за солидни гаранции за сигурност“, каза Макрон след срещата на съюзниците