Габриел: България е в много решителен момент, трябва да заяви своята евроатлантическа ориентация
"Въпросът беше "Къде е за теб България" в този труден и решаващ момент за страната. И моят отговор беше: "на първо място". Но за мен беше най-важно, че през всички тези години в ЕП никога не съм прекъсвала връзката си с България и с българите", каза вицепремиерът Мария Габриел пред бТВ в отговор на въпрос какво я накара да напусне поста си на еврокомисар и да стане част от правителството днес.
"Върнах се, за да има България авторитет, за да има работещи институции", допълни Габриел.
"Аргументите, с които бях убедена да се върна, са ясни - че България се намира в много решителен момент, трябва да заяви своята евроатлантическа ориентация, трябва да има работещ парламент, за да могат да се случат всички тези хубави неща за хората - от инвестиции, до реформи. След две години на безвремие, след много голяма заплаха пред страната ни да пропуснем възможности, за мен включването в политиката значеше това - с диалог и разум, без емоция, и с ясна отговорност да допринеса с опита ми за това в страната да има редовно правителство. И това беше водещата голяма цел по време на всички тези трудни преговори. А следващото е - резултати. Те са нужни, за да се върне доверието на хората в институциите", допълни Габриел.
"Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е този, който ми предложи. Този разговор между нас беше публично съобщен в НС, за да няма никакви интерпретации. След това веднага влязохме в диалог. Най-много се радвам, че върнахме диалогът на масата за преговори. Радвам се, че успяхме първо да говорим за приоритети, а после за това кой и на какъв пост. Това са наистина стъпки, които дават заявка за добри резултати и успех", коментира още Габриел.
"И двамата с акад. Денков имахме пълни правомощия да водим процеса. Разбира се, че когато става въпрос за преговори и се търси подкрепа от ПГ, има диалог. Благодаря за търпението, разума и диалогичността на акад. Денков, от друга страна благодаря на лидерите и на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ за това, че поставихме интересите на българските граждани над партийните. И за това, че ясно заявяваме евроатлантическата ориентация на страната ни", допълни Габриел.
"Какво разклаща и разколебава идеята за приемане на еврото - дали двугодишното безвремие, или от това, че няма редовно правителство, което да заявява и отстоява ясни позиции", попита Габриел и добави: "Ето нещо, за което си струваше всички усилия на тези трудни преговори, за да стигнем до крайната цел с редовното правителство. Когато говорим за Украйна - ако днес България ясно не заяви подкрепата си за Украйна и украинския народ, губим възможността да бъдем част от процеса за възстановяването на Украйна. Нека не спираме в краткосрочната ситуация, а погледнем в по-дългосрочен план: възстановяване на Украйна означава наши компании, цели сектори в българската икономика да бъдат част от тази перспектива пред страната - от енергетика, през транспорт, IT сектора, до земеделие дори. Ето затова България има нужда да бъде активна, за да може да се позиционира занапред".
"Истината е, че в момента в ЕС текат изключително динамични процеси, и ако ние днес не участваме в дефинирането им, няма как да сме част от тях, когато ще има развитие по тях. Това става ако сме обединени, не разединени", коментира още вицепремиерът.
"Няма да взимам отношение по тема, в която не съм чела документите, внесени в сградата на НС - така вицепремиерът коментира възобновяването на разследването по "Барселонагейт". Това, което е важно, е да си даваме равносметка, че ставаме свидетели на игра на психоатаки и компромати. Важно е да си дадем равносметка, че се иска имунитета на Бойко Борисов, който 2 г. беше без имунитет. Докато има това усещане, че прокуратурата се ползва така, няма как да се промени и решението на ИК на ГЕРБ за това да не бъдат давани имунитети на депутати докато не се случи съдебната реформа", допълни Габриел.
Относно членството на Делян Пеевски в парламентарната комисия по правни въпроси, която ще изготвя промените в Конституцията, Габриел коментира, че страната ни има отлични експерти. "Конкретно, с Христо Иванов можем много в детайли да говорим по темата. Конституционни промени се извършват с широка парламентарна подкрепа, не се ограничават единствено и само подкрепата на ГЕРБ, ПП, ДПС. БСП, например, също трябва да участва. Трябва да говорим за България като страна с върховенство на закона, разделение на властите, работещи институции, които не дават съмнения за тяхната работа", каза още вицепремиерът.
"В момента, в който видим, че процесът, свързан с конституционната реформа, или с който и да е друг процес, върви не както трябва и в посока, която не кореспондира с нашата, и двамата ще си подадем оставката", напомни Габриел.
Първото посещение на новия външен министър ще е в Брюксел. "Там ще поискам среща и с президента на ЕК, и с председателя на Европейския съвет, и с ръководителя на ЕП. За мен ще е важно да изразя своята благодарност към колегите си - европейските комисари", каза още вицепремиерът.
"Най-важното през следващата седмица е разговорът, свързан с бюджета. МВнР трябва да има бюджет, който да позволи реално да се извършва посланическа дейност. И тук стоят въпросите ще имаме ли посланик в Украйна, в Париж; освен това ще трябва да поговорим ясно за стратегическите страни и региони, с които България иска да поддържа връзки. По отношение на следващия български еврокомисар, Габриел съобщи, че в момента няма конкретен кандидат, но той ще бъде плод на единодушно решение на двамата ротационни премиери. Иска ми се да си говорим за експертиза и качества на човек, който достойно ще представя държавата, без значение дали това ще е жена или мъж. Трябва да направим разумен и балансиран избор на човек, който ще влезе с летящ старт, завърши Габриел, цитирана от БГНЕС