Ако изборите се провеждаха в момента, ГЕРБ-СДС щеше да бъде първа политическа сила, запазваща сериозна преднина пред вторите „Продължаваме промяната-Демократична България“. Това показват данните от социологическо проучване на „Маркет Линкс“, представено пред бТВ.
В парламента също така влизат „Възраждане“, ДПС и БСП.
Лидерите с най-висока подкрепа от избирателите са президентът Румен Радев, лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов и министър-председателят акад. Николай Денков.
Доверието към държавния глава е 43%, а към лидерът на ГЕРБ-СДС – 25%. Доверието към премиера е 24%, но недоверието към него е 52%.
Финансовият министър Асен Василев се ползва с доверието на 16% от избирателите, колкото е и доверието към лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов. И двамата се ползват с рекордно неодобрение. На първия не вярват 64%, а на Костадинов – 62%.
Доверието към съпредседателя на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Кирил Петков е 15%, а недоверието – 70%.
Институцията с най-голяма доверие е правителството. 21% от гражданите вярват на кабинета „Денков-Габриел“, докато 53% са на обратната позиция.
Народното събрание и прокуратурата са еднакво доверие 15%, но недоверието в законодателния орган е 63%, а към прокуратурата е 58%.
Още от България
Националпопулизъм - това ли е стратегията на премиера Радев за страната и региона?
Отговорът произтича от двусмислените отношения с ЕС и Русия, как гледа на войната в Украйна, справянето със слабия бюджет и липсата на антикорупционни мерки
Любомир Николов: МВР издирва Петьо Еврото поне на три локации
Във връзка със Стоян Мавродиев и. д. главен секретар на МВР посочи, че вероятно в края на месеца ще се гледа делото му за екстрадиция, което ще позволи или няма да позволи връщането му в България
Злите езици или грозната истина? Бивш премиер държал бизнеса с мантинелите в България?
Вътрешният министър Иван Демерджиев разкри в ефира на БНТ, че се проверяват две фирми, свързани с доставянето на мантинели, за които имат сериозни съмнения, че зад тях стои една и съща фигура