Общественици, обединени от инициативата „Мрак за светлина“ призив призив към кметовете на София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна в нощта срещу 22 септември – Независимостта на България да изключат прожекторите, осветяващи паметниците на съветската армия в техните градове. „Да загаснат прожекторите и да потънат в тъмнина тези мрачни символи на една отминала и зловеща епоха“, призовават инициаторите, които настояват тези позорни монументи да бъдат премахнати.
Ето и пълния текст на призива им:
Уважаеми кметове на София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна!
Уважаема госпожо Йорданка Фандъкова!
Уважаеми господа Здравко Димитров, Живко Тодоров, Димитър Николов, Иван Портних!
Само след седмица ще отбележим с гордост българския празник – „Ден на независимостта“. Ще споделяме с децата си как преди 114 години българската държава отхвърля политическата си и финансова зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор. Ще си припомним и как в църквата „Св. 40 мъченици“ на 22 септември 1908 г. България е обявила своята независимост. Този величав акт е определен от историците като „окончателно сваляне на духовния фес от лицето и главите на всички българи“, а неговата изключителност задължава нас, техните потомци.
Ние, гражданите обединени от инициативата „Мрак за светлина“, се обръщаме към кметовете на големите и водещи български градове с настойчивото искане, свързано с паметниците на съветската армия. За пореден път категорично заявяваме, че тези паметници са особено безобразни пред лицето на кървавата война, която Руската федерация води срещу народа на Украйна. Голяма част от българското общество отдавна негодува и протестира срещу тези комунистически скулптури, разположени в едни от най-красивите места в градовете ни – известни със своята ярка проевропейска позиция. Също така считаме за недопустимо тези паметници да бъдат осветявани нощем със скъпоструващо електричество, заплащано от джоба на нас – данъкоплатците.
Имайки предвид и жестокостта на “червената армия” във войната й срещу Украйна, ние смятаме съществуването на тези паметници за абсолютно ненормално и неморално. Престанете да се страхувате и да коленичите плахо пред русофилите, организирани във фондации, медии и партии, които пречат на демонтажа на тези паметници. Все пак вие сте кметовете, на които сме поверили управляването на градовете ни и на чиито обещания сме повярвали. Накарайте ни да се гордеем с независимостта си, а не да осъзнаваме ежедневно, че България е прост феодал на Руската сатрапия!
Припомняме ви, че когато демокрацията в България бе все още млада и неукрепнала, а бившите комунисти и техните медии все още бяха силни и нагли, бе изхвърлена на бунището статуята на Ленин от центъра на София и взривен Мавзолея на Георги Димитров. В тези години бяха демонтирани и редица други монументи, символизиращи падналия диктаторски режим на Българската комунистическа партия. Нима столичните кметове Александър Янчулев и Стефан Софиянски не са съзнавали рисковете от осъдителна реакция на ретроградните вестници и общественото мнение, извършвайки тези достойни действия?! Не! Те поеха този важен риск и така увериха следващите поколения, че никога повече няма да виждат материалните и „художествени“ следи от някогашната ни робска зависимост към Съветския съюз, щедро обгрижвани от русофилско-българските политически сателити.
Уважаема госпожо кмет на София! Уважаеми господа кметове!
Инициативата „Мрак за светлина“ е подкрепена и от млади хора от София и страната, както и от журналисти на водещи онлайн издания. Ние сме и авторите на писмото до държавните институции, с което настоявахме за демонтажа на МОЧА няколко дни след започването на братоубийствената война на Путин. Днес отново сме мобилизирани в това да ви накараме вас – лидерите на местното самоуправление, да направите необходимото в 00,00 часа на 21-ви срещу 22 септември, да изключите за 24 часа поне електрозахранването на осветяваните съветски паметници.
Да загаснат прожекторите и да потънат в тъмнина тези мрачни символи
на една отминала и мрачна епоха, а тяхното няколкочасово затъмнение да обозначи жаждата на хиляди български граждани за онази светлина, която излъчват демократичните ценности на Европа! В утрото на Деня на независимостта тези фигури на злото, потънали в тъмнина, ще символизират дългоочакваната, па макар и малка, стъпка за преодоляване на зависимостта ни от Русия и нейната безрадостна роля за България.
Ние – обединените в инициативата „Мрак за светлина“, ще направим нужното света да узнае дали избраните от нас кметове на градовете ни изпълняват или не, волята на голяма част от гражданите. Ще бъдем в активна позиция да решим по-сетнешните ни действия, за да постигнем целта си. Колегите ни журналисти от Украйна ще публикуват новината за това, че България, подобно на Естония и Литва, най-накрая ще вземе, или не(!), решението да постави съветските паметници на подобаващото им място. С нетърпение очакват да узнаят резултатите от вашите действия (или бездействия) са колегите ни от „Ройтерс“, „Дойче Веле“, „АФП“...
Време е съвременна България да почете подобаващо своя нов Ден на независимост от Руската федерация под ръководството на нейния лидер Владимир Путин. Преди 114 години дедите ни са успели, ще успеем и ние! Останете в историята като едни достойни българи!
За Инициативата „Мрак за светлина“
Юлиана Методиева, „Маргиналия“, инициатор на първата гражданска дискусия за премахването на ПСА през 2011 г.
Стойко Стоянов, Фактор.bg
Мартин Заимов, икономист, инициатор на първата гражданска дискусия за премахването на ПСА през 2011 г.
Ясен Атанасов - инициатор на първата гражданска дискусия за премахването на ПСА през 2011 г.
Трайчо Трайков, кмет район „Средец
Мартин Димитров – икономист, Демократична България
Доц. Огнян Минчев – политолог, университетски преподавател
Проф. Георги Фотев
Проф. Амелия Личева – университетски преподавател
Методи Андреев – бивш депутат и председател на Комисията по досиета
Любен Марков
Калоян Константинов, „КлинКлин“
Владимир Йончев, „Офнюз“
Костадин Бонев – режисьор
Митко Новков – писател
Димитър Бочев – писател
Марин Георгиев – поет
Палми Ранчев – поет
Мартин Маринов – белетрист
Красен Станчев – икономист, преподавател
Тони Николов – Портал Култура, преводач, писател,
Георги Папакочев – журналист, фотограф
Вени Марковски - общественик, съосновател на първия Интернет комерсиален оператор в София
Доц. Йордан Ефтимов – поет, университетски преподавател
Доц. Румен Петров – университетски преподавател
Данаил Брезов, университетски преподавател
Деян Статулов - кинокритик
Горан Благоев, журналист
Мохамед Халаф – журналист
Румяна Таслакова-журналист, писател
Чавдар Ценов - писател
Виктор Лилов - издател
Георги Тошев – продуцент
Здравко Денев - художник
Чавдар Гюзелев – художник
Проф. Ева Волицер – актриса, режисьор
Аделина Попнеделева – художник
Тодор Обрешков – архитект
Доц. д-р Боряна Аврамова – детски онколог и хематолог
Борислава Гицова-експерт
Петър Цветков – IT специалист
Стефан Ем. Николов – философ
Марта Методиева – преподавател
Стефан Тихчев - маркетолог
Любен Ханджиев – екскурзовод
Магдалена Вълова – юрист
Венелин Стойчев - социолог
Доц.д-р Вилям Попов- Граждански клуб „Компетентност и морал“
Марина Митл – Здравно министерство Бавария
Мария Николова - физик
Адв. Петър Славов
Владимир Перев, журналист от Скопие
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас