4 Май, 2026

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Украински преговарящи и американски официални лица ще проведат нови разговори за плана на Вашингтон за прекратяване на руската инвазия на среща в Маями на 5 декември, съобщи служител от Киев пред АФП.

Двете страни първоначално бяха насрочили среща във Флорида на 4 декември, с участието на специалния пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф и зет му Джаред Къшнър, но официални лица не потвърдиха дали срещата действително се е състояла.

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Първоначален проект на плана на Вашингтон предвиждаше Украйна да се откаже от територии, които Русия не успява да завладее на бойното поле, в замяна на обещания за сигурност, които не отговарят напълно на стремежа на Киев да се присъедини към НАТО.

По-късно беше разработена нова версия от официални представители на Украйна, Европа и САЩ, но Москва изглежда отхвърли част от нея по време на среща на 2 декември.

Все пак съветникът на Кремъл Юрий Ушаков заяви, че късната среща в Москва на 2 декември е била „коректна“ и похвали присъствието на Къшнър в преговорите, които продължават от пролетта.

Владимир Путин и Уиткоф „влязоха в искрено приятелски разговор и се разбират перфектно“, каза Ушаков по държавната телевизия.

„Към нас се присъедини нов човек и бих казал, че се оказа много полезен“, добави той за Къшнър, който е и инвестиционен банкер.

Михаило Подоляк, друг съветник на Зеленски, написа в социалните мрежи, че „дипломатическият процес се води предимно зад кулисите“.

„Украйна се стреми да сложи край на войната и е готова за преговори“, каза Подоляк, добавяйки: „САЩ искат прагматичен процес и бърз край на войната, очаквайки компромиси от двете страни.“ | БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (0)

Мелони: Не съм съгласна с решението на Тръмп да изтегли войски от Европа

Мелони: Не съм съгласна с решението на Тръмп да изтегли войски от Европа

„Това е решение, което не зависи от мен. Лично аз не съм съгласна с него. Италия винаги е спазвала поетите си ангажименти в рамките на НАТО, дори когато не са били пряко засегнати нашите интереси – както в Афганистан, така и в Ирак."

Зеленски от Ереван: Словакия и Украйна обсъдиха присъединяването на Украйна към ЕС

Зеленски от Ереван: Словакия и Украйна обсъдиха присъединяването на Украйна към ЕС

"Говорихме за размяна на посещения в Киев и Братислава - договорихме се, че екипите ще работят по графика'', отбеляза украинския президент след срещата с Роберт Фицо

Опитват да репатрират болни от холандски кораб, където трима вече загинаха от хантавирус

Опитват да репатрират болни от холандски кораб, където трима вече загинаха от хантавирус

Холандските власти се споразумяха да ръководят общите усилия за организиране на репатрирането на двамата със симптоми на борда на MV Hondius от Кабо Верде до Холандия