1 Юли, 2026

Политолог: Президентът е наясно, че няма интрига и ГЕРБ и ПП ще продължат управлението

Политолог: Президентът е наясно, че няма интрига и ГЕРБ и ПП ще продължат управлението
Георги Проданов, архив

"Президентът е наясно, че няма интрига и поведението на ГЕРБ и ПП е с ясен хоризонт – продължаване на управлението", коментира пред БНР политологът и университетски преподавател Георги Проданов.

"Президентът има да решава по-важни неща, свързани с неговото политическо бъдеще, отколкото да се опитва да влияе върху преговорните процеси", допълни той.

"Нищо не се е променило в ситуацията през последната година", смята политологът и затова, според него, няма "причина ротацията да не се случи".

"ГЕРБ се опитва да институционализира следващите 9 месеца като управление, в което те ще доминират и ще имат водеща роля, затова искат коалиционно споразумение. ПП продължават да държат на сегашния вариант – да са малкият партньор, който има контрол. Бойко Борисов не харесва да не е на власт и да не определя по какъв начин се случват нещата в управлението. Няма основания за сериозни трусове във връзка с министерските постове, макар да е ясно, че "някои министри ще си отидат", гласи прочитът на Георги Проданов.

"Продължаване на съществуването на ПП минава през успех в сегашното управление", прогнозира политологът.

"С наличния си ресурс те се опитват да прекъсват властови потоци и вериги, които биха им дали възможност да променят цялото управление, макар и с малко участие. Подялбата на постовете в регулаторите не е чак толкова лоша новина, защото има конкуренция и два съперничещи си субекта, заяви Георги Проданов.

"Досегашната хиперактивност на Делян Пеевски е била насочена към вземането на властта в ДПС, а сега той се чуди какво ще прави с тази власт и по какъв начин би могъл да превърне самата партия ДПС в инструмент, който да реализира негови цели", коментира той.

"Но е ясно, че съблазънта ГЕРБ да управлява с ДПС и ли в друга формула е изключително силна и това винаги ще се привижда на втори, сенчест план."

Сподели:
България, Румъния и Турция със съвместна мисия по защита на критичната подводна инфраструктура в Черно море

България, Румъния и Турция със съвместна мисия по защита на критичната подводна инфраструктура в Черно море

Групата ще изпълнява и наблюдение и разузнаване в зоната на операцията, е основна цел недопускане на умишлени посегателства срещу критична инфраструктура, чието увреждане може да засегне националната сигурност и икономическите интереси на трите държави

Демерджиев към ГЕРБ и ДПС: Няма как да ме съдите, не ми приписвайте собствените си практики!

Демерджиев към ГЕРБ и ДПС: Няма как да ме съдите, не ми приписвайте собствените си практики!

Реакцията му идва, след като ДПС поиска изслушването му в парламента, а депутатът Калин Стоянов обяви, че сезира прокуратурата за предполагаеми връзки на министъра с „криминалния контингент“

Шефът на НАТО за Европа пристига в България

Шефът на НАТО за Европа пристига в България

Визитата в страната се осъществява точно преди предстоящата среща на върха на Алианса в Анкара, Турция, която ще бъде ключова за сигурността на Европа

Коментари (0)