По думите ѝ приетата финансова рамка е коренно различна от първоначалния проект и ще има сериозни последици за държавните финанси.
Сега е моментът колегите от „Прогресивна България“ да се извинят на българските граждани за Бюджет 2026, защото има за какво.“
С този дързък призив бившият финансов министър и депутат от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова коментира пред медиите в парламента приетия на второ четене държавен бюджет за 2026 г.
По думите ѝ приетата днес финансова рамка е коренно различна от първоначалния проект и ще има сериозни последици за държавните финанси.
„Този бюджет ни предлага със 778 млн. евро по-малко приходи спрямо проектобюджета на Росен Желязков, което означава, че събираемостта е силно занижена. Разходите пък са с 2,8 милиарда евро повече, докато разходите за капиталови инвестиции са с 2,3 милиарда евро повече**“, заяви Петкова. Според нея най-сериозният проблем е размерът на бюджетния дефицит.
„По-страшните неща са свързани с рекордния дефицит от 5,7% от прогнозния брутен вътрешен продукт, а това означава много по-високи разходи за лихви, по-голяма задлъжнялост на България, по-висока инфлация и задлъжняване на следващите поколения, тоест на нашите деца и внуци“, каза тя.
Петкова отправи критики и към част от приетите промени. „*На всичкото отгоре от „Прогресивна България“ посегнаха на субсидиите за вероизповедания, намалявайки ги с 25%; направиха скандална промяна в Кодекса на труда, като промениха трудовия стаж, и за капак увеличиха винетките с 30% от 1 август“, каза тя.
Бившият финансов министър обърна внимание и на промените във финансирането на общинските проекти. По думите ѝ след измененията в Закона за държавния бюджет „от един-единствен човек ще зависи кои общини ще получават средства и кои няма да получават“. Тя отбеляза още, че в Бюджет 2026 не са предвидени средства за изграждането на Националната детска болница.
В края на изявлението си Теменужка Петкова предупреди, че до края на годината правителството ще изтегли нов държавен дълг в размер"10,1 милиарда евро", и отново настоя: „**Сега е моментът колегите от „Прогресивна България“ да се извинят на българските граждани за Бюджет 2026, защото има за какво.**“ :::
Още от България
Йотова ще се кандидатира за президент, запя с путинския наратив: Не трябва да се насърчава войната в Украйна!
"Коалицията на желаещите не трябва да се нарича така, а коалиция на желание, защото желаещи има, но резултати и реализъм липсват", казва тя
ДБ: Няма пилот в самолета! Дните на спокойствие за Радев изтекоха днес
"Сам се вкара в криза, която спешно трябва да бъде решавана“, категоричен бе Мартин Димитров
Бюджет 2026 е приет: Мин. заплата е 620 евро, поемаме нов дълг до 10,1 млрд. евро
С 30% се увеличава годишната винетна такса, считано от 01.08.2026 г. Депутатите решиха да няма коледни партита, семинари и спортни прояви за служители в бюджетните организации.