България
Проф. Димитров: Новият състав на историческата комисия ще втвърди още повече тона между Скопие и София
Ангел Димитров
Очаквам новият състав на съвместната историческата комисия да втвърди още повече тона между Скопие и София. Това заяви пред БНТ историкът и дипломат проф. Ангел Димитров. Той е част от комисията, създадена преди 6 години по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония.
"Комисията изглеждаше доста близо до изчерпването, преди да стане тази промяна, която направиха в Скопие. Нашите колеги от предишния състав полагаха всички усилия да не се отклонят от постулатите на интерпретациите на миналото в РСМ. Обвиненията към тях бяха абсолютно неоправдани. В моменти, в които нашите разговори са вземали малко по-остър тон, съм им казвал, че напускат научното поле и се държат като охранители на митове. Много ми е интересно новият състав, който очевидно ще върви по линията, начертана от новото правителство, какво би могъл да направи повече освен да втвърди още повече тази теза и това научно поведение на предишния състав на комисията. Още повече, че поне двама от новия състав са ни познати", каза проф. Димитров.
Според думите на историкът се очаква новият състав на комисията да продължи линията на новото правителство на РСМ.
"Комисията няма как да бъде отделяна от политическото общуване между двете държави, по простата причина, че тя е създадена от Договора за приятелство и добросъседство. Задачите ѝ обаче не са политически. Политическа е идеята, че работата на комисията ще помогне за преодоляване на онова състояние на отношенията, което е създавано от образование, моделиращо недобри нагласи към България и българския народ."
"Когато се създаваше комисията преди 6 години имаше две нагласи - на очакване, че може да се направи крачка, която да помогне за преодоляването на тези бариери пред истинското добросъседство и приятелство. Но имаше и предупредителни сигнали колко трудно ще бъде и на колегите ни там историци и въобще политическата класа да напуснат това трасе югославско и националистическо, което те следваха близо 8 десетилетия. Истината е, че спряхме в 11 век", уточни професорът.
Историкът е на мнение, че сегашният остър тон от страна на Скопие "не е нещо съвсем ново, но е неочаквано силно, като категоричен политически отказ от всичко, което до сега е направено, макар и да не е довършено по най-добрия и очакван начин."
Още от България
Напусна ни писателят Димитър Коруджиев
Опелото ще е на 9 януари от 12.45 часа в църквата "Св. Георги" в столицата
Атанас Илков: Няма данни за насилие срещу откритите мъртви мигранти
Тримата са „починали от преумора, измръзване и най-вероятно от многото енергийни напитки, които пият по време на прехода си“
Папа Франциск назначи критик на Тръмп за архиепископ на Вашингтон
70-годишният кардинал Робърт Макелрой поема поста от кардинал Уилтън Грегъри, който се пенсионира.