7 Декември, 2025

С. Сакскобургготски знаел какво е настъпило с идването на Съветския съюз в България, но "защо да се акцентира върху това"?

С. Сакскобургготски знаел какво е настъпило с идването на Съветския съюз в България, но "защо да се акцентира върху това"?

Симеон Сакскобургготски

Той сравни паметника на Съветската армия с пирамидите и Триумфалната арка

"Независимостта е относителна в световния контекст, а членството на България в различни съюзи, дори в НАТО, не бива да се политизира", заяви пред Нова телевизия Симеон II.

„Не бива да се политизира и НАТО. Тук е въпрос на обща воля на дадени страни, където сме усетили, че ни е мястото”, заяви бившият премиер.

„Много хора възприемат, че щом сме в НАТО и НАТО до гроб. Това не е сериозно. Не става въпрос за това. Но трябва да се балансира, докъдето има интерес. Не бива да се абсолютизира и да се превръща в нещо политическо, което да е фактор за раздор с други страни. Това е съвсем погрешно”, заяви Симеон II.

„Наясно сме какво е било в края на Световната война, какво е настъпило, какви системи е имало. Ако със Съветския съюз е било да се освободим от нацизма – те го виждат по този начин. Ние може би сме го изпатили по друг начин. Защо да се акцентира върху това? Не го намирам за ползотворно. Въпросът е човек да се съобразява с действителността и да разбере, че независимост в пълния смисъл е невъзможно за никого, дори за най-великите държави и сили. Въпрос и на хармония”, заяви той по повод скандала с руската изложба за "Червената армия освободителка"

„Когато станах премиер, имаше някои наши съграждани, които ми предложиха, внушиха, да се събори паметника на съветската армия, тогава им казах, че ако всяко правителство или всеки режим се отнася така към миналото, няма да има нито Триумфалната арка, нито Пирамиди, нито нищо. Ако толкова ги дразни, не го гледат, като минават оттам”, заяви той.

„Имало е и монархии преди 3000 години, имало е диктатури, републики и всякакви режими. Една парламентарна монархия мисля, че е най-демократичната система, но това си е мое мнение", повтори той тезата си за държавно управление.

Относно развитието на България, той коментира:

„Винаги може да е по-добре, но може и да е по-лошо. Мисля, че трябва да се съобразяваме с действителността и да не сме толкова черногледи. Да сме малко по-позитивни и с желание нещата да се оправят. А не да се оплакваме и да се чувстваме най-бедните”.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”