По думите му парламентът е приел балансирана финансова рамка с 3% дефицит
Най-голямото постижение от този бюджет, е че отмени апокалипсиса, който служебният кабинет очертаваше –фалит на държавата и 6,7% дефицит. Това каза в студиото на „Здравей, България” депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев.
По думите му парламентът е приел балансирана финансова рамка с 3% дефицит.
„Да, много неща, които искахме да влязат в бюджета не се случиха, като реформата за изсветляване на ресторантьорския бизнес. Мярката с касовите бележки имаше за цел парите, които ги даваме с плащането на нашата сметка, ресторантьорите да ги внесат в държавата, а не да си купуват скъпи коли с тях. Нямаше мнозинство за приемане на тази реформа. „Възраждане”, ГЕРБ и ИТН гласуваха против. Не мина и реформата с изискването за плащане на заплати по банков път. Служителите в този бранш един ден ще искат справедливи пенсии. Как да стане, като не са се осигурявали на реалните пари?”, каза още той.
„По време на гласуването в пленарна зала направихме много ключова реформа. Създадохме т.н базова сметка. В нея хората, които си получават заплатите, пенсиите и стипендиите, ще могат да си извадят такава сметка, която няма такси от банкомат на съответната банка. Тази реформа влиза от 1 септември”, поясни Сабрутев.
По думите му ще има рекордно увеличение в сектор „Образование”.
„ Увеличение на заплатите на учителите в училищата и детските градини. Изграждане на нови такива. Целта ни е учениците да учат само в 1 смяна. Тогава ефективността на обучението е много по-голяма”, поясни Сабрутев.
Още от България
Анкета: Одобрявате ли поведението и външната политика, която води министър Петрова-Чамова?
Тестване на обществените нагласи към разнопосочните сигнали на премиера Радев и първия български дипломат
НОИ: Близо 97% от работещите се осигуряват на минимална работна заплата
Тези данни обяви управителят на НОИ Весела Караиванова пред депутатите от бюджетната комисия при вчерашното разискване на план сметката на Държавното обществено осигуряване за тази година
Пламен Тончев призова депутатите да запазят Комисията по досиетата
Единственият кандидат за председател на ДАНС се обяви категорично против закриването на структурата и призова парламентът да отхвърли предложението на кабинета