Скандал: Николай Пловдивски обяви руския гражданин и консул на страна-агресор Георги Гергов за архонт на БПЦ
"Боже, прибери си вересиите! Това трябва да се чуе от устата на миряните, гледайки как митрополит Николай обявява олигарха Георги Гергов за архонт", пише днес регионалното издание "Пловдив24.бг".
"През 2012 г. Пловдивският епархийски съвет приема правила за утвърждаване и присъждане на отличието "архонт“. Последва дискусия дали титлата е църковна или светска и кой има право да я дава. Ако е църковна, е недопустимо за даването ѝ Църквата да получава пари, а ако е светска – няма право да я дава", обясниха богослови пред медията.
"Оръжейният търговец Петър Манджуков даваше пари и Николай го направи архонт. Гергов дава пари и стана архонт. Ако питате Николай, това не е плащане на индулгенции, а богоугодно дело на двама "уважавани в обществото мъже".
В съвременна употреба "архонт" или "княз на църквата" е титла на почест към хора, "извършили услуги към църковната администрация“.
"Руският гражданин Георги Гергов е руски гражданин, консул на срана агресор. Той е провъзгласен за архонт в момент, когато представляваната от него страна върши военни престъпления. И на брокера Николай Пловдивски изобщо не му пука", завършва "Пловдив24".
Още от България
Мартин Димитров: Хората на Радев не видяха ли протестите?
"Огромният дефицит е проблем за всеки български гражданин. Той предизвиква инфлация. ПБ цялото начало на мандата говорят как се овладяват цените, а сега ги вдигат", заяви той
Отворено писмо до народните представители срещу закриването на Комисията по досиетата
"Защитата на архивите на Държавна сигурност е защита на историческата истина, на правото на гражданите да знаят и на демократичната памет на българската държава?", пише в писмото
Майки излязоха на протест пред Министерския съвет
По-рано днес парламентът отхвърли на първо четене предложението за увеличаване на обезщетението от 50 на 100 процента за майките, които се връщат преждевременно на работа