Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни от училище по семейни причини с бележка от родителя. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. В момента тези дни са до три с молба към класния ръководител и още седем, но само със санкция на директора на съответното училище. Цветелин Атанасов е баща на петокласничка. Той одобрява промените, които готви образователното министерство. „За мен промяната, с която се дават повече дни за отсъствие от училище, е полезна и удобна. Това ме облекчава по някакъв начин”, коментира той. Допълнителните пет дни за извинение с бележка от родител ще влязат за обществено обсъждане следващата седмица, обясни министърът на образованието, предаде Нова ТВ.
„Оказа се, че за родителите, особено при по-малките ученици, е доста трудно при всяка една ситуация, при която има неразположение при детето, недобра форма за дадения ден за училище, да посещават личния лекар и да извиняват отсъствия с електронна бележка”, посочи Цоков. До идеята за промените от Образователното министерство стигат след редица срещи с родителски организации и експерти. Ирина Манушева е създател на петиция, с която родители настояват медицинската бележка да не е единственият документ за отсъствие, особено когато става въпрос за семейни причини. За два месеца са събрани над 8 хиляди подписа.
„Смятам, че увеличаването на броя дни по семейни причини, е едно изключително, елегантно и практично решение, което ще облекчи не само родителите, но и училищните администрации, както и лекарите. Най-вече, ще ни доближи до схващането, че в центъра на образователния процес, във всички негови аспекти, трябва да стоят интересите на детето”, обясни Манушева. Очаква се 15-те дни да влязат в сила най-рано до месец и половина.
Фактор
„Оказа се, че за родителите, особено при по-малките ученици, е доста трудно при всяка една ситуация, при която има неразположение при детето, недобра форма за дадения ден за училище, да посещават личния лекар и да извиняват отсъствия с електронна бележка”, посочи Цоков. До идеята за промените от Образователното министерство стигат след редица срещи с родителски организации и експерти. Ирина Манушева е създател на петиция, с която родители настояват медицинската бележка да не е единственият документ за отсъствие, особено когато става въпрос за семейни причини. За два месеца са събрани над 8 хиляди подписа.
„Смятам, че увеличаването на броя дни по семейни причини, е едно изключително, елегантно и практично решение, което ще облекчи не само родителите, но и училищните администрации, както и лекарите. Най-вече, ще ни доближи до схващането, че в центъра на образователния процес, във всички негови аспекти, трябва да стоят интересите на детето”, обясни Манушева. Очаква се 15-те дни да влязат в сила най-рано до месец и половина.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка