Бившите лагеристи от „Белене“, които заради своята съпротива срещу „възродителния процес“ са въдворени в концлагера, се поклониха в памет на преминалите или загиналите в най-големия лагер, създаден от комунистическия режим за противниците на диктатурата на БКП.
Днес страдалците от турското малцинство подкрепят битката за справедливост на Сафие Юрдакул, дъщеря на техен събрат по съдба от „Белене“ Алиш Ахмедов, който вече не е между живите, съобщава сайтът desebg.com.
За първи път от три години насам жертви на комунистическия режим, преминали през най-големия концентрационен лагер на БКП „Белене“, се поклониха на бившия Втори обект на лагера на остров Персин на река Дунав.
Това направиха група лагеристи – български граждани от турски произход, изолирани в лагера „Белене“ без съд и присъда в периода края на 1984 – пролетта на 1986 г., като особено опасни по време на извършването на „възродителния процес“, осъществен от тоталитарната комунистическа върхушка начело с Тодор Живков, а репортер на desebg.com документира инициативата.
Както е известно при започване на насилствената акция за смяната на имената на турското малцинство в края на 1984 г. комунистическият режим отваря отново концлагера „Белене“, закрит през 1959 г., за да изолира в него без съд и присъди общо 517 противници на „възродителния процес“.
Групата бивши лагеристи от „Белене“ пристигна от Турция, за да подкрепи Сафие Юрдакул, дъщеря на техния събрат по съдба Алиш Ахмедов – учител от Разград, който също е бил сред изолираните в концлагера (починал през 1998 г.).
Сафие Юрдакул води съдебна битка срещу прокуратурата заради 30-годишното ѝ бездействие по делото срещу отговорните комунистически функционери, виновни за насилствената асимилация – призната от българския парламент след политическите промени у нас.
Тя вече спечели делото на първа съдебна инстанция, а разглеждането на казуса от Върховния касационен съд се състоя миналата седмица, като цялата група от бивши лагеристи, приятели на баща ѝ, засвидетелстваха подкрепата си с присъствие в съдебната зала по време на разглеждането на делото.
Групата не пропусна да посети „Белене“, придружена от екип на БНТ, която снима документален филм за Сафие Юрдакул.
Бившите лагеристи и наследници на вече починали лагеристи са обединени в Гражданската организация на концлагеристите, репресирани без съд и присъда и незаконно задържани в концлагера „Белене“.
До 2020 г. те пристигаха специално от Турция за годишните поклонения в памет на жертвите на режима на БКП, които се провеждаха на бившия Втори обект на остров Персин.
Там през 1949 г. комунистическото правителство създава най-големия концентрационен лагер за политическите си противници.
Заради тежката пандемия от ковид-19 през 2020 г. и 2021 г. годишните поклонения на „Белене“ не се състояха, а през тази години такова поклонение не бе организирано (по традиция поклоненията се извършват в края на месец май или в самото начало на месец юни).
Така бившите лагеристи от времето на „възродителния процес“ станаха първите жертви от три години насам, които се покланят в памет на хилядите свои събратя от различен социален произход, партийна принадлежност и вероизповедание, които са преминали през „Белене“ или са намерили смъртта си в концлагера.
Още от България
Хлябът поскъпна навсякъде в България
В някои от хранителните магазини увеличението на хляба е с 30, а на места и с 50 стотинки
"Гениален" Румен Радев: Рисковете пред БПЦ са заплахи за националното ни единство и суверенитет
Патриарх Даниил запозна президента с последствията от окончателното съдебно решение за възможността за регистриране на паралелна „православна църква“ и с позицията на Светия Синод по темата
Спорът за "Св. Александър Невски" - една от най-съдбовните дискусии в българската история
Всяка нова война, водена от Русия, допълнително изостря историческо противопоставяне за името на хром-паметника