22 Януари, 2026

20% смятат, че германските консерватори трябва да сътрудничат с крайната десница

20% смятат, че германските консерватори трябва да сътрудничат с крайната десница

Според публикувано проучване на социологическия институт ИНСА за вестник „Билд“ около 20% от допитаните смятат, че, ако германската консервативна партия Християндемократически съюз (ХДС) спечели парламентарните избори догодина, нейният лидер Фридрих Мерц трябва да формира коалиционно правителство с крайнодясната „Алтернатива за Германия“, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Мерц отхвърли възможността за формиране на правителство с крайнодясната партия, различни клонове на която са класифицирани от германското вътрешно разузнаване като екстремистки или предполагаемо екстремисти.

Около 34% от респондентите в проучването смятат, че, ако ХДС спечели, той трябва да си сътрудничи с партията на настоящия канцлер Олаф Шолц – лявоцентристката Германска социалдемократическа партия, за да формира правителство. 

В проучването както Мерц, така и Шолц получават 30% подкрепа, като 35 на сто не подкрепят нито един от тях. 

В Германия канцлерът не се избира пряко от гласоподавателите, а от Бундестага. Обичайно партията, получила най-много гласове, се опитва да формира правителство, привличайки други партии в коалиция. 
Сподели:

Коментари (0)

Кийт Келог:  Украйна трябва да преживее зимата, за да получи предимство във войната

Кийт Келог: Украйна трябва да преживее зимата, за да получи предимство във войната

"Владимир Путин търси път как достойно да излезе от тази ситуация, защото разбира: тази война няма да я спечели“, заяви бившият специален пратеник на президента на САЩ

Тръмп с ново салто мортале: Няма да използвам сила срещу Дания, нито ще налагам мита заради Гренландия

Тръмп с ново салто мортале: Няма да използвам сила срещу Дания, нито ще налагам мита заради Гренландия

"Въз основа на една много продуктивна среща, която проведох с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, ние оформихме рамката на бъдещо споразумение във връзка с Гренландия и, в действителност, с целия Арктически регион", заяви той

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

"Европейският съюз разполага със силата и инструментите за това“, увери Антониу Коща