5 Юни, 2026

Хуманитарната ситуация в Мариупол е "катастрофална"

Хуманитарната ситуация в Мариупол е "катастрофална"


Украйна заявяви, че е готова да обсъди своя неутралитет "в дълбочина", тъй като хуманитарната ситуация в Мариупол, в източната част на страната, се описва като "катастрофална", пише АФП.

В града, обсаден и бомбардиран от седмици, "населението се бори за оцеляване. Хуманитарната ситуация е катастрофална", потвърди в нощта на неделя срещу понеделник украинското министерство на външните работи в профила си в „Туитър“.

„Руските въоръжени сили превръщат града в пепел“. Украинският президент Володимир Зеленски осъди от своя страна пълната блокада на този град, който руската армия се опитва да превземе от седмици.

„Всички входове и изходи на града са блокирани в Мариупол е невъзможно да се внасят храна и лекарства“, каза той в неделя вечерта. „Руските сили бомбардират конвои с хуманитарна помощ и убиват шофьорите“, добави той.

Около 2000 деца също са били отведени в Русия, каза той. "И това означава отвлечени. Защото не знаем къде точно са. Някои са с родителите си, други не. Това е катастрофа", каза той.

Повече от 2000 цивилни са били убити в Мариупол, според скорошен доклад, съобщен от кметството. Според украинския президент около 100 000 души все още са блокирани в това стратегическо пристанище на Азовско море. Няколко опита за установяване на безопасни маршрути за цивилни се провалиха, като двете страни се обвиняваха взаимно в нарушаване на примирието.

И ние все още не знаем, близо две седмици след бомбардировките на театъра в Мариупол, съдбата на стотиците цивилни, които бяха намерили убежище там: почти невъзможна мисия, според общински служител от Мариупол.

Френският президент каза в неделя, че ще говори с руския си колега Владимир Путин в понеделник или вторник, за да организира операция по евакуация от града.

Еманюел Макрон, който вече е говорил осем пъти с Владимир Путин от началото на руската инвазия на 24 февруари, остава убеден, че пътят на диалог с Москва все още е възможен, „за да се спре войната, която Русия започна в Украйна", съобщава БГНЕС
Сподели:
Сибига: Украйна официално ще предаде писмото на Зеленски до Путин по дипломатически канали

Сибига: Украйна официално ще предаде писмото на Зеленски до Путин по дипломатически канали

Президентът на Украйна съобщи, че е получил доклад за загубите на руската армия на фронта през май и че „те отново са над 30 хиляди убити и тежко ранени руснаци"

Тръмп се нахвърли върху Конгреса заради  ограничаването на правомощията му за Иран

Тръмп се нахвърли върху Конгреса заради ограничаването на правомощията му за Иран

В публикация в социалната мрежа Truth Social американският лидер нарече гласуването безсмислено и обвини политическите си опоненти в опит да провалят преговорния процес с Техеран.

Зеленски написа писмо на Путин: Ще трябва да се борите за своето съществуване, ако не спрете войната

Зеленски написа писмо на Путин: Ще трябва да се борите за своето съществуване, ако не спрете войната

„Русия е убила поне 707 украински деца! И още хиляди деца, които Русия е ранила, отвлякла, както и хиляди деца, чиято съдба все още е неизвестна. Това са важни и ужасяващи показатели, но зад тях стои нещо много повече от цифрите на руските престъпления", каза украинският президент по-рано

Коментари (0)