6 Февруари, 2026

НАТО е готова за намеса заради застрашената стабилност в Косово

НАТО е готова за намеса заради застрашената стабилност в Косово

НАТО наблюдава и е готова да се намеси, в случай че стабилността в Косово бъде застрашена, заяви заместник генералният секретар на Алианса Мирча Джоана часове след като местните сърби обявиха, че се оттеглят от участието си в парламента, администрацията и съдилищата на страната.

Повод за бойкота стана заканата на косовското правителство да санкционира местните сърби, които откажат да сменят сръбските регистрационни номера на автомобилите си с косовски.

С настояване Прищина да одобри създаване на Асоциация на сръбските общини от служба се оттеглиха и сръбските полицаи, което принуди останалите им колеги да удължат смените си от 8 на 12 часа.

В северната част на град Митровица, която е населена със сърби, полицаи не се виждат никъде, а само италиански жандарми, които са част от мироопазващата мисия на НАТО - KFOR, предава агенция Ройтерс.

КФОР наброява около 3700 души. След като обсъди ситуацията със специалния представител на Евросъюза за Западните Балкани Мирослав Лайчак, заместник генералният секретар на НАТО Мирча Джоана призова правителствата на Сърбия и Косово да проявят сдържаност и да не допускат ескалация на напрежението.
Сподели:

Коментари (0)

ISW: Русия е на крачка до включване в руската енергомрежа на Запорожката АЕЦ

ISW: Русия е на крачка до включване в руската енергомрежа на Запорожката АЕЦ

Според анализаторите, два енергоблока на станцията вече са получили лицензи от руския регулаторен орган

Простреляха тежко руски генерал в Москва

Простреляха тежко руски генерал в Москва

Следственият комитет на Русия, който разследва тежки престъпления, съобщи, че „неустановено лице е произвело няколко изстрела“ по Владимир Алексеев

Кремъл става все по-нагъл: Светът да признае за руски Донбас - област, доминирана от ВСУ

Кремъл става все по-нагъл: Светът да признае за руски Донбас - област, доминирана от ВСУ

Новото условие за мир е направено по време на преговорите в Абу Даби, а по думите на Лавров именно Тръмп на срещата в Аляска е искал замразяване на бойните действия по линията на съприкосновението в Запорожката и Харковската област и изтегляне на украинските части от Донецка област