4 Февруари, 2026

Парите за Украйна, отпуснати за Конгреса, са почти изразходвани

Парите за Украйна, отпуснати за Конгреса, са почти изразходвани

Джон Кърби

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е изразходвала почти всички средства, оторизирани от Конгреса за Украйна, съобщи говорителят на Белия дом Джон Кърби.

"Грубо казано, общата сума, осигурена за Украйна от началото на войната, е над 60 милиарда долара. Не само за отбрана, но и за икономическа, финансова и хуманитарна помощ. Изразходвахме около 96 процента, а от фондовете за отбрана - повече от 90 процента. Фронтът в Донбас и Запорожието остава активен с боеве по цялото му протежение. Фокусът ни е да продължим да помагаме на украинците, за да се възползват най-добре, преди времето да се промени напълно и да затрудни по-нататъшното настъпление. Вярваме, че те могат да отвоюват територията си. Били са подценявани неведнъж още от началото на този конфликт", каза Кърби.

Президентът Байдън отправи към Конгреса искане за нови средства за украинската армия още през август. Инициативата обаче беше блокирана от републиканците.
Сподели:

Коментари (0)

 В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

Говорителят им Ангел Урена написа в X, че „бившият президент и бившият държавен секретар ще бъдат там. Те очакват с нетърпение да създадат прецедент, който да важи за всички“.

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

„Четирима въоръжени мъже нахлуха в резиденцията му, след като деактивираха камерите за наблюдение, и го екзекутираха“, каза Абдурахим

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Договорът "Нов СТАРТ" между двете страни изтича на 5 февруари. Той бе подписан от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев през 2010 г. и установява ограничения в броя на стратегическите оръжия,