Украйна може да се откаже от стремежа си към присъединяване към НАТО, за да избегне война с Русия, заяви украинският посланик в Лондон в заявка за сериозна отстъпка към Москва в отговор на струпването на руски сили по общата граница на двете страни, предаде Ройтерс, цитирана от БНР.
Посланик Вадим Пристайко, който е и бивш външен министър, посочи пред ВВС, че Украйна има желание да бъде „гъвкава“ в целта си за членство в Северноатлантическия пакт, което членство според руския лидер Владимир Путин може да предизвика война.
„Можем - особено при подобни заплахи и изнудвания и натиск“, заяви дипломатът в отговор на въпрос дали Киев може да промени позицията си спрямо членството в НАТО.
Украйна има обещание от 2008 г., че в крайна сметка ще получи възможност да се присъедини към алианса, което пък ще го доближи до границите на Русия.
Според Путин все по-силните връзки на Украйна с пакта може да я превърнат в площадка за ракети на НАТО, насочени към Русия. И Русия трябва да наложи „червени линии“, за да осуети това.
В реакция говорител на украинския президент подчерта, че стремежът на Киев към ЕС и НАТО е заложен в конституцията, а Пристайко трябва да получи възможност да разясни какво е имал предвид.
Още от Свят
Тръмп: САЩ са готови и способни да помогнат на Венецуела след двете земетресения
„Наредих на всички агенции на нашето правителство да се подготвят да действат бързо"
Туск призова за европейско единство срещу цивилизационната конфронтация на Русия и Беларус
Туск подчерта, че Полша ще направи всичко възможно да защити единството на Европа в подкрепата за Украйна
Мощно земетресение е регистрирано в Япония - 6,9 по Рихтер