"В следващите година-две въглищата ще продължат да имат много добра позиция заради високите цени, но след това възобновяемата енергия, мерките за енергийна ефективност и всички мерки, които вземаме, за да се откъснем от руския газ, ще наваксат", прогнозира пред БНР Юлиан Попов, политически съветник на Европейската климатична фондация, бивш служебен министър на околната среда и водите.
"Темата газ е остра навсякъде. Първо заради войната и противопоставянето с Русия. Другата причина е, че по принцип газът привлича по-голямо внимание, отколкото би трябвало да привлича – политиците много обичат темата газ. И когато се съберат тези две неща, всички говорят за газ", коментира Попов.
"В момента се смесват две цели – дългосрочна и краткосрочна – кризисното оттегляне от руския газ. Газът присъства в намаляването на фосилните горива като дългосрочна цел, допълни той, като акцентира и върху енергийната ефективност", посочи Попов.
"Тези цели до голяма степен съвпадат. Европа е подготвена с множество политики за намаляване на зависимостта от газа. Когато съберем всички тези неща, се получава един ускорен преход към по-малка зависимост от газ. Не е чак толкова страшна цялата история", коментира експертът.
Още от Свят
Мазутът от потъналите руски танкери убива делфините в 50-километров район
Според Greenpeace, ще са необходими години, за да се заличат щетите от екокатастрофата
Вучич нападна опозицията: Магарета, неудачници, политически педофили
Десетки хиляди протестиращи скандираха „Вучич, отивай си“ и „Ръцете ти са кървави“
Лидерът на Сирия: Всички оръжия ще са под контрола на държавата, всички бойци - в армията
Бойците от въоръжените фракции "ще започнат да обявяват разпускането си" и да влизат в армията