Така гласи текстът на одобрения от Комисията по външни работи на Европейския парламентдоклад за напредъка на Македония.
Приети бяха голяма част от предложенията на Андрей Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП/ГЕРБ/.
"Изпълнението на тази препоръка е ключова за подобряването на добросъседските отношения и за подписването на споразумение между София и Скопие", смята Андрей Ковачев.
Според него, "разочарованието на много граждани на Република Македония от липсата на напредък към членство в Европейския съюз е разбираемо. Така е, защото Скопие четеизбирателно препоръките на Брюксел".
Ковачев, който е заместник-председател на Комисията по външни работи на ЕП, е категоричен, че гражданите на Македония трябва да търсят вината за липсата на начало на преговори за членство в своите управляващи.
Друг текст, предложен от българския евродепутат, поощрява усилията на Скопие да получи достъп до архивите на бившите югославски комунистически тайни служби и да включи разузнаването и контраразузнаването в съществуващия вече процес на осветляване на комунистическото минало, което е било изградено наантибългарска основа.
Ковачев смята, че именно тези служби са основно отговорни за сегашните проблеми между София и Скопие.
На вчерашното обсъждане на доклада той заяви, че най-голямото препятствие пред подобряването на отношенията между България и Македония е "нежеланието на правителството на Никола Груевски да подпише двустранно споразумение с България, почиващо на съвместната декларация от 1999г., подписана от тогавашните министър-председатели Костов и Георгиевски".
Очаква се резолюцията за напредъка на Македония да се приеме окончателно на пленарната сесия в Страсбург в края на февруари.
Още от България
Морските дронове "Магура" унищожиха два руски хеликоптера в Черно море
Руските войски се опитват да достигнат магистралата Павлоград-Покровск
МФ: Бюджетът за 2024 г. се очаква да приключи с дефицит от 6,1 млрд. лв.
Бяха положени огромни усилия, както по линия на подобряване на събираемостта на приходите, така и за овладяване на натиска от страна на разходите, твърдят от министерството
ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП и ИТН обсъдиха общо споразумение за управление
На срещата са обмислени гаранции за реформа в правосъдието и борбата с корупцията