Така гласи текстът на одобрения от Комисията по външни работи на Европейския парламентдоклад за напредъка на Македония.
Приети бяха голяма част от предложенията на Андрей Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП/ГЕРБ/.
"Изпълнението на тази препоръка е ключова за подобряването на добросъседските отношения и за подписването на споразумение между София и Скопие", смята Андрей Ковачев.
Според него, "разочарованието на много граждани на Република Македония от липсата на напредък към членство в Европейския съюз е разбираемо. Така е, защото Скопие четеизбирателно препоръките на Брюксел".
Ковачев, който е заместник-председател на Комисията по външни работи на ЕП, е категоричен, че гражданите на Македония трябва да търсят вината за липсата на начало на преговори за членство в своите управляващи.
Друг текст, предложен от българския евродепутат, поощрява усилията на Скопие да получи достъп до архивите на бившите югославски комунистически тайни служби и да включи разузнаването и контраразузнаването в съществуващия вече процес на осветляване на комунистическото минало, което е било изградено наантибългарска основа.
Ковачев смята, че именно тези служби са основно отговорни за сегашните проблеми между София и Скопие.
На вчерашното обсъждане на доклада той заяви, че най-голямото препятствие пред подобряването на отношенията между България и Македония е "нежеланието на правителството на Никола Груевски да подпише двустранно споразумение с България, почиващо на съвместната декларация от 1999г., подписана от тогавашните министър-председатели Костов и Георгиевски".
Очаква се резолюцията за напредъка на Македония да се приеме окончателно на пленарната сесия в Страсбург в края на февруари.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети