Закон и ред
Административният съд е поискал от областната управа до края на деня да предостави документите за ПСА
Административен съд - София град е разпоредил в еднодневен срок Областна администрация София да представи данни за основанието на извършените действия по демонтиране на бронзовите фигури на Паметника на Съветската армия, потвърдиха за БТА от пресцентъра на съда.
Разпореждането на съда е от 13 декември, по дело образувано по жалба на Гражданска платформа "Изправи се.БГ" с искане за преустановяване на процеса по демонтаж.
БТА припомня, че работата по демонтажа на Паметника на съветската армия продължава и днес. Процесът започна на 12 декември. Това бе обявено от областния управител на София-град Вяра Тодева. Тя обясни, че следващите стъпки са демонтираните фигури да бъдат сортирани, описани и извозени до мястото, на което ще бъдат съхранявани. След което се планира възлагането на обществена поръчка за самата реставрация. Областният управител припомни, че паметникът не е реставриран 70 години. По думите ѝ затова е възложено обследване, което е показало, че има сериозни пукнатини във фигурите. Вяра Тодева допълни, че след реставрацията фигурите ще бъдат изложени на подходящо място в Музея на социалистическото изкуство, като се обследва и нов терен за тях.
Във връзка с демонтажа, на основание писмо от областния управител, от Столичната дирекция на вътрешните работи обявиха, че в района ще има засилено полицейско присъствие, докато трае процесът. В пространството около паметника са изградени контролно-пропускателни пунктове и са сложени ограждения.
Вчера областният управител на София обясни, че планът за демонтажа на фигурите и барелефите на Паметника на Съветската армия е разчетен за 59 дни. Разчетите показват, че демонтажът ще струва 260 000 лева, които включват всички дейности, включително и осигуряването на охрана за следващите 12 месеца, добави Тодева.
Фактор
Разпореждането на съда е от 13 декември, по дело образувано по жалба на Гражданска платформа "Изправи се.БГ" с искане за преустановяване на процеса по демонтаж.
БТА припомня, че работата по демонтажа на Паметника на съветската армия продължава и днес. Процесът започна на 12 декември. Това бе обявено от областния управител на София-град Вяра Тодева. Тя обясни, че следващите стъпки са демонтираните фигури да бъдат сортирани, описани и извозени до мястото, на което ще бъдат съхранявани. След което се планира възлагането на обществена поръчка за самата реставрация. Областният управител припомни, че паметникът не е реставриран 70 години. По думите ѝ затова е възложено обследване, което е показало, че има сериозни пукнатини във фигурите. Вяра Тодева допълни, че след реставрацията фигурите ще бъдат изложени на подходящо място в Музея на социалистическото изкуство, като се обследва и нов терен за тях.
Във връзка с демонтажа, на основание писмо от областния управител, от Столичната дирекция на вътрешните работи обявиха, че в района ще има засилено полицейско присъствие, докато трае процесът. В пространството около паметника са изградени контролно-пропускателни пунктове и са сложени ограждения.
Вчера областният управител на София обясни, че планът за демонтажа на фигурите и барелефите на Паметника на Съветската армия е разчетен за 59 дни. Разчетите показват, че демонтажът ще струва 260 000 лева, които включват всички дейности, включително и осигуряването на охрана за следващите 12 месеца, добави Тодева.
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината