19 Юли, 2026

Парламентът отхвърли промени в текстовете на Закона за защита от домашното насилие

Парламентът отхвърли промени в текстовете на Закона за защита от домашното насилие


След три часов дебат парламентът отхвърли двата законопроекта на ДБ и БСП  за защита от домашното насилие. Промените в текстовете остават за следващото 49-о Народно събрание.

С остри реплики и обвинения текстовете не срещнаха подкрепа.

И за двата законопроекта парламентарните групи гласуваха шарено. Обвиненията бяха за това, че се прокарват текстове от Истанбулската конвенция и се дават средства на неправителствени организации за съмнителна дейност.

БСП се усъмни, че с текстовете в единия от законопроектите се прокарва Истанбулската конвенция.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че няма да подкрепят текстовете:

"БСП е против Истанбулската конвенция, защото тя е обявена за противоконституционна, защото против нея е българската църква, всички вероизповедания в България и защото сме за традиционното християнско българско семейство".

Депутатът от "Демократична България" Кремена Кунева подчерта, че законът няма нищо общо с Истанбулската конвенция:

"В законопроекта, който е предложен от "Демократична България", няма нищо общо с Истанбулската конвенция. Няма полове, няма смяна на полове, няма еднополови бракове. Така че, моля ви, не позволявайте от тази трибуна да се спекулира по такъв начин с толкова важен законопроект, който цяла България чака".

Предлаганите нормативни промени целят бърза и ефективна защита и осигуряването на помощ и подкрепа на лицата, пострадали от домашно насилие или в риск, както и упражняването на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието.
Разширява се кръгът на защитените лица и се регламентира комплекс от мерки за превенция на домашното насилие.

Положителни становища са дали  Министерството на правосъдието, Омбудсманът на Република България и "Български хелзинкски комитет".

В становищата си Фондация "Общество и ценности" и Сдружение "Свобода за всеки" не подкрепят законопроекта.
Сподели:
Елена Йончева със сигнал до Европол и Интерпол за политическа злоупотреба с данни от PNR у нас

Елена Йончева със сигнал до Европол и Интерпол за политическа злоупотреба с данни от PNR у нас

Евродепутатът отбелязва, че данните от PNR и международното сътрудничество в правоприлагането никога не трябва да се превръщат в инструменти за политическо наблюдение, събиране на разузнавателна информация срещу политически фигури или намеса в демократичните процеси

Демократична България: Липсата на реформи в правосъдието застрашава милиарди европейско финансиране за периода 2028 – 2034 г.

Демократична България: Липсата на реформи в правосъдието застрашава милиарди европейско финансиране за периода 2028 – 2034 г.

Настояваме за изпълнение на препоръките в Доклада за върховенство на закона и за разговор по същество  за осъществяване на същински реформи, свързани с гарантиране на справедливостта и независимостта на правосъдието в България.

ВАС окончателно: МВР дължи обезщетение за незаконния арест на лидера на БОЕЦ

ВАС окончателно: МВР дължи обезщетение за незаконния арест на лидера на БОЕЦ

Върховният административен съд потвърди, че задържането на Георги Георгиев е било незаконосъобразно, а решението може да се превърне във важен прецедент при дела за полицейски произвол

Коментари (0)