Схема за изпирането на милиони евро и щатски долари разби пловдивската прокуратура при съвместна акция с ГДБОП.
Става въпрос за изключително мощна група, която е извършвала т.нар. "фишинг престъпления" – хаквани са банкови сметки в чужбина. Сумите в тях са пренасочвани към сметки на подставени лица в България. Повечето от тях са от Пловдив и са знаели са в какво участват, заяви окръжният прокурор Румен Попов.
схемата са с нисък социален статус, като за огромните суми, които са теглили, са получавали символични възнаграждения.
Условието към наетите е всеки един от тях да е притежавал поне 2 банкови сметки. Крайната дестинация на изпраните пари е Китай.
Разбивани са само чуждестранни дружества. В схемата няма замесени български банки. В резултат на успешната акция преди да бъдат пренасочени и изтеглени по сметката на само едно от поставените лица са блокирани над 1,7 млн. долара.
Спрени са и други 1,4 млн. евро. В ареста са двама от организаторите на схемата – 62-годишна българка и 42-годишен ливанец. На върха на пирамидата са
били двама чужденци – датчанин от арабски произход и ливанец. Те са обявени за международно издирване. Като за първия има издадена червена бюлетина по настояване на Великобритания.
От окръжната прокуратура в Пловдив са категорични, че благодарение на бързата намеса на разследващите и специалистите по киберсигурност е предотвранетено хакването на суми за над 40 млн. евро.
Още от Закон и ред
Шести ден в неизвестност: Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
Отново се включиха полицейски служители и доброволци, използват се кучета, дронове и термокамери
Депутат от ДБ алармира за атака срещу случайното разпределение на дела
Ще опитаме да спрем това в парламента, но е време да преминем от режим на "спасяване на дузпи", към водене на процесите и реализиране на реформите, написа Божидар Божанов
Криминалисти лансират нова версия за изчезналия Ники от Конаре
Предстоят проверки на домовете на хора, установявани като съпричастни към изнасилвания и блудства, както и техните алибита