Община Благоевград е осъдена да заплати 2,5 милиона лева на фирма, построила преди 8 години закрития плувен басейн в квартал "Еленово". Решението е на Върховния касационен съд и не подлежи на обжалване, предаде БНР. Паралелно със съдебните дела прокуратурата беше сезирана за извършено престъпление от строителя, общински служители и регионалната дирекция Строителен контрол, но разследването не е приключило.
Плувният басейн беше изграден със средства, осигурени от държавата, като тогавашният кмет Атанас Камбитов сключи договор на инженеринг с местна фирма на стойност 2.4 милиона лева. Обектът беше завършен през 2015 година и пуснат в експлоатация в навечерието на местните избори, въпреки че в документацията липсват подписани акт 12 и акт 15. Как и кой е подписал финалния акт 16 е един от мотивите преди две години да бъде сезирана прокуратурата. Междувременно фирмата-изпълнител е предявила претенции към общината за още 1,4 милиона лева допълнително направени разходи при строителството, въпреки че при договорите на инженеринг стойността не подлежи на актуализация, твърдят експерти.
Трима кметове отказват да изплатят допълнителните пари и казусът отива в съда. Освен това предишният градоначалник Илко Стоянов сезира прокуратурата с твърдението, че там са извършени престъпления. Резултат от разследването обаче няма.
Преди дни излезе и окончателното решение на ВКС, според което община Благоевград трябва да изплати на фирмата, построила плувния комплекс, заедно с лихвите, като стойността е 2.5 милиона лева, колкото е и сумата по изграждането на басейна. /БГНЕС
Фактор
Плувният басейн беше изграден със средства, осигурени от държавата, като тогавашният кмет Атанас Камбитов сключи договор на инженеринг с местна фирма на стойност 2.4 милиона лева. Обектът беше завършен през 2015 година и пуснат в експлоатация в навечерието на местните избори, въпреки че в документацията липсват подписани акт 12 и акт 15. Как и кой е подписал финалния акт 16 е един от мотивите преди две години да бъде сезирана прокуратурата. Междувременно фирмата-изпълнител е предявила претенции към общината за още 1,4 милиона лева допълнително направени разходи при строителството, въпреки че при договорите на инженеринг стойността не подлежи на актуализация, твърдят експерти.
Трима кметове отказват да изплатят допълнителните пари и казусът отива в съда. Освен това предишният градоначалник Илко Стоянов сезира прокуратурата с твърдението, че там са извършени престъпления. Резултат от разследването обаче няма.
Преди дни излезе и окончателното решение на ВКС, според което община Благоевград трябва да изплати на фирмата, построила плувния комплекс, заедно с лихвите, като стойността е 2.5 милиона лева, колкото е и сумата по изграждането на басейна. /БГНЕС
Още от Закон и ред
Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел
Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото
Директорката на НДК обжалва наложената ѝ глоба заради конфликт на интереси
Съдът е постановил решение по казус с изключителна обществена значимост, без една от страните да получи възможност за пълноценно процесуално представителство в съдебната зала
ВАС: Директорката на НДК Андрияна Татарова е действала в конфликт на интереси
Сключила е договор с фирма, представлявана от сина ѝ - за това ѝ е наложена глоба от 5000 лева, решението е окончателно