На 29 октомври 1952 г. Софийският окръжен съд разглежда делото на епископ Иван Романов. Той е обвинен от престъпния комунистически режим, наложен след 1944 година, в шпионаж, в поза на чужда държава. Още същия ден е произнесена присъда - 12 години лишаване от свобода. За 74-годишния духовник това наказание от комунистическата власт се равнява на екзекуция. Изпратен е в Шуменския затвор, но умира само два месеца по-късно – на 8 януари 1953 година.
Божи служител Иван Романов е епископ на Софийско - Пловдивския апостолически викариат. Роден е в Балтаджии (днес град Раковски). Ръкоположен е за свещеник на 21 януари 1901 година. На 6 юли 1942 година е избран за Софийско - Пловдивски апостолически администратор и за титулярен епископ на Присриана. На 4 октомври 1942 г. е ръкоположен за епископ.
Реално наказателната акция на престъпния комунистически режим срещу Иван Романов е част от репресивните мерки на БКП спрямо религиозните общности в България и опитът им да наложат с терор атеизма. Броят им достига до 40 души. От тях 28 (според други източници 27) са свещеници.
При налагането на комунистическия режим в България са избити без съд и присъда и по трудовите лагери и затворите още над 120 православни духовници. Тъжен факт е обаче, че и до днес БПЦ отказва да ги обяви за мъченици на Христовата вяра и постави паметна плоча с имената им.
След падането на комунизма католическата църква открива процес за беатификация на епископ Иван Романов, заедно с отците Флавиан Манкин и Фортунат Бакалски. От 17 ноември 1998 г. жертвата на комунизма получава титлата "Божи слуга".
Иван Романов (вляво)
Още от От редактора
28 години от бунта срещу комунистите, който не успя да ги свали завинаги от власт
Часове по-късно президентът д-р Желю Желев отказва да даде на БСП мандат за съставяне на ново правителство, с което показа ясна политическа воля преди изтичането на мандата му на 21 януари
34 години сянката на Агджа тегне върху България
Датата, която ще ни напомня за връзката със сивия вълк и замесването на името на България с атентата срещу покойния вече папа Йоан Павел Втори
30 години от грабежа, наречен "Масова приватизация"
8 януари 1995 г. спокойно може да бъде празнуван като знакова дата за първото крупно и масово ограбване на българина, след падането на комунизма