28 Юни, 2026

От Синода признаха: Патриарх Неофит е в пълна изолация заради коронавируса, а вярващите се тъпчат в храмовете

От Синода признаха: Патриарх Неофит е в пълна изолация заради коронавируса, а вярващите се тъпчат в храмовете
патриарх Неофит

Светият синод, който през последните седмици, дори и след въвеждането на извънредното положение обясняваше, че няма да затваря храмовете и няма да спира литургиите, причастията и църковните ритуали заради коронавируса, днес неловко призна, че "Негово Светейшество Неофит Патрирах Български и Мотрополит Софийски спазвал стриктно разпоредбите за изолация и останалите противоепидимични мерки по време на извънредно положение". Това съобщи на сайта на БПЦ иконом Николай Георгиев, отдел "Връзки с обществеността" при Светия синод на Българската православна църква. 

Обясненията на иконома бяха по повод информация в някои медии, че днес 22 март 2020 година, Неделя Кръстопоклонна патриархът е участвал в богослужение в столичен храм. От Синода обявяват тази информация за невярна, че потвърждават, че Неофит е в пълна изолация. В същото време все още е в сила официална позиция на БПЦ, според която "Светите Тайни не могат да бъдат приносители на зараза или каквато и да е болест, а са лекарство за телесно и душевно здраве". Така църквата ни оповести преди седмица, че богослуженията остават във всички храмове, подстрекавайки вярващите да взимат причастие от една лъжичка и да се събират на големи групи. 

В същото време от днешното съобщение на Синода става ясно, че патриарх Неофит се черкува сам в параклиса на патриаршеския дом, а хилядите вярващи са изложени на реална опасност от заразата. Засега единствено Пловдивският владика Николай призова православните да останат по домовете си и там да се молят, като спазват всички санитарни изисквания. Владици като Ловчанския Гавраил подстрекават християните да се събират в храмовете, твърдейки че заразата ще хване само тези, които се страхуват.

Днес от Националния щаб обявиха, че ще търсят среща със Светия синод, за да ги убедят, че трябва да променят правилата и да призоват хората да спазват санитарните норми, въведени преди седмица. 


Сподели:
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен

В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът

Коментари (0)