Емисиите на парникови газове в Европейския съюз са намалели с 8% през 2023 г., което е сред най-големите спадове през последните десетилетия. Това показват нови данни, въпреки че общността се надпреварва с времето, за да постигне амбициозните си цели в областта на климата, предаде АФП.
Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) обясни спада на годишна база с рязкото увеличаване на използването на възобновяема енергия. ЕС е четвъртият най-голям емитер след Индия, Китай и Съединените щати.
„Огромното намаление се дължи на значителния спад в използването на въглища и ръста на възобновяемите енергийни източници, както и на намаленото потребление на енергия в цяла Европа“, се казва в изявление на агенцията.
Европейската комисия го описа като „най-големия годишен спад от десетилетия, с изключение на 2020 г., когато COVID-19 доведе до намаляване на емисиите с 9,8%“.
През миналата година нетните емисии на парникови газове в ЕС са били с 37% по-ниски от нивата през 1990 г., въпреки че БВП е нараснал с 68% за същия период, подчертава изпълнителният орган на ЕС.
ЕК заяви, че тези данни са доказателство за „продължаващото разграничаване на емисиите от икономическия растеж“ в блока.
Комисията стои начело на амбициозния стремеж на ЕС към въглеродна неутралност. ЕС посочва, че общността „остава на път да изпълни ангажимента си за намаляване на емисиите с поне 55% до 2030 г.“.
ЕАОС също така смята, че целта за 2030 г. е „постижима“, но предупреждава, че „държавите членки на ЕС ще трябва да поддържат този темп на напредък, за да постигнат европейските цели в областта на климата и енергетиката“.
Противно на тенденцията за намаляване, емисиите от авиационния сектор нараснаха миналата година с 9,5%, продължавайки тенденцията си след пандемията.
Емисиите от производството на електроенергия и отопление обаче са намалели с 24% спрямо 2022 г. Това се дължи на ръста на възобновяемите енергийни източници, по-специално вятърната и слънчевата енергия, и на „отказа от въглищата“.
През 2023 г. възобновяемата енергия е водещият източник за производство на електроенергия в ЕС с дял от 44,7% (спрямо 41,2% през 2022 г.), изпреварвайки изкопаемите горива с 32,5% и ядрената енергия – 22,8%.
Що се отнася до цялостното потребление на енергия в блока, делът на възобновяемите енергийни източници е нараснал от 10,2% през 2005 г. до 24% през 2023 г. /БГНЕС
Още от Свят
The Telegraph: Новата украинска крилата ракета "Трембита" може да се превърне в най-големия символ
При цена около 10 000 долара за единица, „Трембита“ може да носи 18-килограмов заряд взривно вещество на разстояние до 144 километра
Зеленски: Доналд Тръмп може да изиграе решаваща роля във войната и да спре Владимир Путин
По-правилно е да се каже, че може да ни помогне да спрем Путин, заяви президентът на Украйна
Меган Маркъл стартира новото си лайфстайл и кулинарно предаване по Netflix на 15 януари
„Толкова съм развълнувана да споделя това с вас! Надявам се, че ще харесате предаването толкова, колкото аз обичах да го правя“, написа херцогинята на Съсекс в Instagram