По доноси на агент „Ангелов“ ВКР репресира турци и мюсюлмани, образува три ДОП – „Фанатик“, „Хитрия“ и „Лидера“
Агентурното досие на Ахмед Доган е най-прекия път за демаскиране на образа му на демократ и борец за правата и свободите на турците. И под трите си нелегални еман – „Ангелов“, Сергей“ и „Сава“ почетният лидер на ДПС неизменно е работил единствено и главно срещу турци и мюсюлмани, разкривайки симпатиите им към Република Турция и ненавист към България. Ако се проследят внимателно доносите му до ВКР и ДС човек няма как да не остане с убеждението, че Сокола е бил пристрастен да топи свои – турци и мюсюлмани.
Само за една година под крилото на ВКР Доган получава сериозно развитие. През пролетта на 1975 година той продължава да предава сведения на оперативния си работник Стойков, от ВКР в явочна квартира „Панела” в Шумен. Доносите му са свързани с различни войници в поделението на Строителни войски край града. Усърдността на „Ангелов“ е забелязана - началникът на отделението на ВКР констатира, че „агент „Ангелов” е добър и с възможности и перспектива да работи по турска линия”. Усилията на ВКР са насочени той да бъде използван по-ефективно по ДОП „Фанатик”. То е образувано изцяло по негови доноси за български турчин трудовак, който коментира в средата си, че има близки, избягали в Турция. Коментира кипърските събития и начина по който Турция защитава своите в Кипър. Младото момче крои планове и желае да избяга в южната ни съседка. Доносите му са оценени и агентът получава нови поръчки - започва да събира информация по ДОП "Хитрия" - с обект волнонаемен шофьор в поделението и ДОП "Лидера" - с обект ефрейтор от поделението, на когото предстои уволнение.
Вижте саморъчното донесение на Доган, за да се стигне до делото „Фанатик“.




Още от България
Радев незабавно да прекрати опита да бъде закрита Комисията по досиетата
Атлантическият съвет на България (АСБ) изразява в своя позиция, че подобен въпрос не следва да бъде решаван чрез бюджетни процедури, а чрез открит законодателен процес, с активно обществено участие
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте