29 Януари, 2026

Политическото лицемерие е толкова много у нас, че човек го втриса

Политическото лицемерие е толкова много у нас, че човек го втриса

Щом нашата нация е въпросът, да сме наясно, че тя е европейска

проф. Георги Фотев*

Генерал готви нова политическа партия, която да пази българския национален интерес. Хибридният политик дефинира какво е българският национален интерес.  Телевизионният   журналист чинно изслуша генералското празнословие. 

Националният интерес се състоял от свобода, сигурност, справедливост и благоденствие. Но това са фундаментални ценности изобщо. Интересите са нещо различно от ценностите. И волята е нещо друго. И  разумът е нещо друго.

Защо се занимаваме с философски въпроси? Защото политиката е едно от най-сериозните човешки занимания в този грешен свят. Тя е колективно обвързващите решения в държавата. Човек  е немислим извън политическото общество. Ето защо, съдбовно сме зависими от политиката, както всеки поотделно  от личната си смърт. 

Националният интерес е свързан с фундаментални ценности. Интересът  се реализира чрез ценности (позитивни или негативни). Това е казал  Вебер на мъртвия Маркс. Кардинален въпрос. Вечен. 

Да сме честни с българския национален интерес. Да носим в сърцата си върховните ценности. Щом нашата нация е въпросът, да сме наясно, че тя е европейска. И без византийски номера. Времето е друго. С ценностите не се правят компромиси. Такава е тяхната природа. С интересите компромиси  са допустими и понякога дори неизбежни в името на ценност. 

Случката, която предизвика тези мисли е баналното политическо лицемерие. Толкова много е политическото лицемерие, че човек го втриса. 

В длъжността на журналиста е да бди за речева хигиена на публичния форум. Длъжността  не е лесна. Демагогията е порок на демокрацията. Но това все пак не е отчайващо, си мисля аз.

*Текстът е публикуван на фейсбук страницата на автора, заглавието е на Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Наводнение ограничи движението по пътя Ивайловград – Славеево към Гърция

Водачите изчакват на място. Движението се регулира от служители на ОД на МВР – Хасково и Регионалната дирекция „Гранична полиция“ – Смолян

Спортното министерство стартира първата програма за финансиране на младежки центрове

Спортното министерство стартира първата програма за финансиране на младежки центрове

Програмата за 2 400 000 евро осигурява устойчивото функциониране на младежките центрове в страната за подкрепа на младите хора в тяхното личностно, социално и професионално развитие

Петър Волгин: Русия и САЩ диктуват условията на мира, Евросъюзът стои с подвита опашка

Петър Волгин: Русия и САЩ диктуват условията на мира, Евросъюзът стои с подвита опашка

Българският евродепутат атакува със своя оценка доклада, изготвен от Комисията за Европейския щит за демокрацията (EUDS)