30 Януари, 2026

Полша се пази от Русия като строи защитни линии срещу Калининград

Полша се пази от Русия като строи защитни линии срещу Калининград

Защитни линии срещу Калининград, снимка: ЕПА/БГНЕС

Програмата е част от инициативата „Източен щит“ на НАТО и в нея участват още Литва, Латвия и Естония

Полша е започнала да строи защитни линии на границата с Русия като част от инициативата „Източен щит“. Това обяви полският министър-председател Доналд Туск.

Представена този май, програмата „Източен щит“ има за цел да укрепи границите на Полша с Беларус и руския анклав Калининград. Тя включва комбинация от нови физически бариери, модерни системи за наблюдение и развитие на инфраструктурата, съобщи „Киев Индипендънт“.

Програмата е част от плана за съвместна регионална отбранителна инфраструктура на източния фланг на НАТО, който Полша изпълнява заедно с Литва, Латвия и Естония.

Варшава е отпуснала общо 2,5 млрд. долара за укрепване на границите си с Русия и Беларус с цел възпиране на агресията.

„Това е най-голямата операция за укрепване на източната граница на Полша, източния фланг на НАТО от 1945 г. насам“, заяви полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш през пролетта.

Калининградска област е малко парче земя с площ 15 100 кв. км – не много по-голяма от американския щат Кънектикът – разположено между Полша и Литва. Областта има малка, западна брегова линия на Балтийско море и столицата ѝ също се казва Калининград.

Въпреки че може да е малка, стратегически дава на Русия втора точка на пряк достъп до Балтийско море. Другата точка на достъп за Русия е през най-източния ръкав във Финландския залив.

В случай на война между НАТО и Русия, свързването на руските и беларуските сили през Сувалския пролом би прекъснало единствения сухопътен път към трите балтийски държави. / БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ЕК прекрати производството срещу България за серен диоксид във въздуха

ЕК прекрати производството срещу България за серен диоксид във въздуха

През юли 2019 г. ЕК предяви иск срещу България пред Съда на ЕС. Решението на Съда от 12 май 2022 г. потвърди, че пределно допустимите стойности за SO2 в югоизточния район са били системно превишаван

Урсула Фон дер Лайен лично покани Кристалина Георгиева на среща за конкурентоспособността на ЕС

Урсула Фон дер Лайен лично покани Кристалина Георгиева на среща за конкурентоспособността на ЕС

Търговската програма на ЕК включва изграждане на силни връзки на основата на търговски споразумения със 78 държави, което е свързано с европейската независимост, се допълва в съобщението

Орбан пак наглее: Украйна  завлича Европа във война

Орбан пак наглее: Украйна завлича Европа във война

Той отбеляза, че референдумът на опозиционната партия „Тиса“ показа, че повече от половината ѝ последователи подкрепят украинското членство в ЕС