28 Юни, 2026

Полша се пази от Русия като строи защитни линии срещу Калининград

Полша се пази от Русия като строи защитни линии срещу Калининград
Защитни линии срещу Калининград, снимка: ЕПА/БГНЕС

Програмата е част от инициативата „Източен щит“ на НАТО и в нея участват още Литва, Латвия и Естония

Полша е започнала да строи защитни линии на границата с Русия като част от инициативата „Източен щит“. Това обяви полският министър-председател Доналд Туск.

Представена този май, програмата „Източен щит“ има за цел да укрепи границите на Полша с Беларус и руския анклав Калининград. Тя включва комбинация от нови физически бариери, модерни системи за наблюдение и развитие на инфраструктурата, съобщи „Киев Индипендънт“.

Програмата е част от плана за съвместна регионална отбранителна инфраструктура на източния фланг на НАТО, който Полша изпълнява заедно с Литва, Латвия и Естония.

Варшава е отпуснала общо 2,5 млрд. долара за укрепване на границите си с Русия и Беларус с цел възпиране на агресията.

„Това е най-голямата операция за укрепване на източната граница на Полша, източния фланг на НАТО от 1945 г. насам“, заяви полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш през пролетта.

Калининградска област е малко парче земя с площ 15 100 кв. км – не много по-голяма от американския щат Кънектикът – разположено между Полша и Литва. Областта има малка, западна брегова линия на Балтийско море и столицата ѝ също се казва Калининград.

Въпреки че може да е малка, стратегически дава на Русия втора точка на пряк достъп до Балтийско море. Другата точка на достъп за Русия е през най-източния ръкав във Финландския залив.

В случай на война между НАТО и Русия, свързването на руските и беларуските сили през Сувалския пролом би прекъснало единствения сухопътен път към трите балтийски държави. / БГНЕС

Сподели:
Натовски адмирал с шокиращо разкритие кой диктува на Путин да влезе ли във война с НАТО

Натовски адмирал с шокиращо разкритие кой диктува на Путин да влезе ли във война с НАТО

Нидерландският адмирал Роб Бауер, бивш председател на Военния комитет на Алианса, разнищи коварната игра на Пекин в бъдещ конфликта на Русия с НАТО

Студентите в Сърбия отново изригнаха - искат предсрочни избори

Студентите в Сърбия отново изригнаха - искат предсрочни избори

Сръбският президент е изправен пред масови протести в последните две години, но съвсем няма намерение да излиза от политиката - готви се да последва Румен Радев

Тръмп заплаши: Иран „няма да съществува“, ако САЩ бъдат принудени да подновят ударите

Тръмп заплаши: Иран „няма да съществува“, ако САЩ бъдат принудени да подновят ударите

Изявлението идва на фона на крехкото примирие и продължаващото напрежение между Вашингтон и Техеран, след като взаимно се обвиниха, че нарушават примирието

Коментари (0)