26 Юни, 2026

Шмид: Поведението на Република Сръбска няма да бъде толерирано

Шмид: Поведението на Република Сръбска няма да бъде толерирано
Кристиан Шмид, снимка: архив

"Ще защитаваме суверенитета и териториалната цялост на БиХ"

„Поведението на властите в Република Сръбска (РС) е в разрез с Дейтънското споразумение и няма да бъде толерирано.“

Това заяви върховният представител в Босна и Херцеговина (БиХ) Кристиан Шмид. Изявлението му дойде след края на сесията на ръководния комитет на Съвета за прилагане на мира в БиХ, съобщи „Сараево таймс“.

"Благодаря на международната общност, че ме подкрепи единодушно, а също и че отбеляза, че моят мандат продължава и че международната общност запазва всички необходими инструменти за гарантиране и спазване на Дейтънското мирно споразумение." - каза Шмид.

Той подчерта, че едно от заключенията на сесията е, че за БиХ е важно да продължи по пътя на европейската интеграция.

"Всички работим заедно, за да може БиХ да върви по пътя на европейската интеграция и сигурност. Знаете, че на 6 октомври в страната ще се проведат общински избори и ние сме благодарни, че всички политически партии са регистрирани за тези избори и че са въведени определени прозрачни правила, което беше поискано от Организацията за европейска сигурност и сътрудничество (ОССЕ). Сега вече го имаме и искаме Централната избирателна комисия на БиХ да проведе успешно изборите и да изпрати послание, че се грижим за провеждането на свободни и честни избори в тази страна, а не приемаме изборни измами и че те ще имат сериозни последици." - посочи върховният представител.

Той изтъкна, че по време на сесията е била изслушана презентацията на Камил Дуракович, вицепрезидент на РС.

"Чухме не толкова добри неща от него, чухме и някои лоши неща, защото забелязахме, че броят на нападенията срещу завърнали се лица се увеличава в цяла БиХ, и това е особено характерно за РС. Също така изглежда, че органите на РС и полицията на ентитета трябва да направят повече, за да осигурят безопасна среда за всички граждани, живеещи в тази единица. Ще следим по-отблизо ситуацията в този район." - подчерта Шмид.

Той заяви, че "поведението на властите на РС, което е в разрез с Дейтънското мирно споразумение, няма да бъде толерирано".

"В комюникето Съветът за прилагане на мира в БиХ призовава за отказ от политиката на РС, която не признава и не сътрудничи на върховния представител. Властите на РС трябва да спазват Дейтънското споразумение и да сътрудничат активно на Върховния представител." - добави Шмид.

"Ще защитаваме суверенитета и териториалната цялост на БиХ, както е договорено в Дейтънското споразумение", подчерта върховният представител. /БГНЕС

Сподели:
Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск

Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск

В социологическо изследване се отбелязва, че над 80% от руснаците смятат, че мащабна икономическа криза в Русия е неизбежна

Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция

Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция

В продължение на няколко месеца СБУ демонстрира най-високи показатели за защита на позициите на Украйна на фронтовата линия благодарение на използването на дронове от различни видове

Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота

Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота

Само в Московска област те са съсредоточили стотици пускови установки за системите С-400, С-500 и „Панцир“

Коментари (0)