Във времето, в което ТЕЦ "Марица 3" не е работила, няма нито едно превишаване на нормите на серен диоксид. Това каза министърът на околната среда и водите Борислав Сандов по време на изслушването му в парламентарната Комисия по енергетиката относно затварянето на ТЕЦ-а.
По думите на министър Сандов серният диоксид не само се измерва от уредите, но и всеки, който е подложен на такива емисии, го усеща много сериозно. А онези, които имат белодробни заболявания, особено децата с астма, са принудени да бягат оттам. "Въобще не се касае само за някакви теоретични нарушения, това има пряко въздействие върху здравето на хората", изтъкна Сандов и уточни, че средночасовата норма е била превишена 30 пъти. Отделно два пъти е нарушена средноденонощната норма, има и превишени алармени нива. Освен замърсяването на въздуха, причина за спирането на ТЕЦ "Марица 3" е, че въглищната централа в Димитровград не е изпълнила всички предписания, посочени в комплексното разрешително, изтъкна още Сандовм предаде БТА.
Представителят на ТЕЦ-а в Димитровград Юлиян Семерджиев припомни, че на 21 април на въглищната централа беше наложена мярката спиране на производствената дейност на горивната инсталация. Тази мярка беше мотивирана от РИОСВ - Хасково за това, че дейността на централата не отговаря на нормативните изисквания, а операторът създава непосредствена опасност за околната среда. ТЕЦ "Марица 3" има изградена система за непрекъснати измервания, която не е отчела нито веднъж превишения на нормите.
Манолов: Не се разбрахме с министъра на енергетиката, защото разговорът беше идиотски
По повод това, че някои превишения на замърсяването не са отчетени от системата в централата, министър Сандов обясни, че има "организирани" и "неорганизирани" емисии. Той уточни, че "организираните" са тези, които излизат от комините, преминават през пречиствателна станция и са замервани от станциите, които са в предприятието. "Неорганизирани" са тези емисии, които излизат от помещенията, в което се намира котелното. Според него не е извършен ремонт там.
Фактор
По думите на министър Сандов серният диоксид не само се измерва от уредите, но и всеки, който е подложен на такива емисии, го усеща много сериозно. А онези, които имат белодробни заболявания, особено децата с астма, са принудени да бягат оттам. "Въобще не се касае само за някакви теоретични нарушения, това има пряко въздействие върху здравето на хората", изтъкна Сандов и уточни, че средночасовата норма е била превишена 30 пъти. Отделно два пъти е нарушена средноденонощната норма, има и превишени алармени нива. Освен замърсяването на въздуха, причина за спирането на ТЕЦ "Марица 3" е, че въглищната централа в Димитровград не е изпълнила всички предписания, посочени в комплексното разрешително, изтъкна още Сандовм предаде БТА.
Представителят на ТЕЦ-а в Димитровград Юлиян Семерджиев припомни, че на 21 април на въглищната централа беше наложена мярката спиране на производствената дейност на горивната инсталация. Тази мярка беше мотивирана от РИОСВ - Хасково за това, че дейността на централата не отговаря на нормативните изисквания, а операторът създава непосредствена опасност за околната среда. ТЕЦ "Марица 3" има изградена система за непрекъснати измервания, която не е отчела нито веднъж превишения на нормите.
Манолов: Не се разбрахме с министъра на енергетиката, защото разговорът беше идиотски
По повод това, че някои превишения на замърсяването не са отчетени от системата в централата, министър Сандов обясни, че има "организирани" и "неорганизирани" емисии. Той уточни, че "организираните" са тези, които излизат от комините, преминават през пречиствателна станция и са замервани от станциите, които са в предприятието. "Неорганизирани" са тези емисии, които излизат от помещенията, в което се намира котелното. Според него не е извършен ремонт там.
Още от България
България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна
Министърът на отбраната постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество, който да насочва корабоплаването в Черно море
БЗНС: Със закриването на Комисията по досиетата кабинетът "Радев" признава своята зависимост от бивши офицери на ДС
Управлението и публичните ресурси се поставят в услуга на среди, свързани с ДС
Петкова: Това е бюджет на лицемерието - приходите са като заложените от кабинета "Желазков", а разходите с 2,7 млрд. евро повече
Тя определи отношението на управляващите като безотговорно към доверието, което българските граждани гласуваха на „Програсивна България“