Съюзниците на Украйна смятат, че президентът Володимир Зеленски може да промени подхода си към условията за прекратяване на войната. В момента НАТО търси начини за прекратяване на бойните действия, пише Bloomberg, като се позовава на информирани източници сред висши служители на Алианса, пише УНИАН.
Въпреки че Зеленски публично назова основните искания на Украйна като пълно изтегляне на руските войски и членство в НАТО, той също така изключи каквито и да било отстъпки по отношение на суверенитета или територията. Въпреки това, тъй като страната се подготвя за трета зима във война, а подкрепата на Запада започва да намалява, украински официални лица намекват за необходимостта от започване на дискусии относно стратегия за прекратяване на конфликта.
Очакваше се повече подробности да бъдат обсъдени на срещата във формата "Рамщайн". Президентът на САЩ Джо Байдън обаче отмени посещението поради урагана "Милтън". В същото време Зеленски търси подкрепа за своя план за победа, който предвижда конкретни стъпки за справедлив край на войната.
Представители на САЩ са поискали от Киев да разработи план за действие за следващата година, включващ военна подкрепа и финансова помощ. Зеленски обещава да предостави подробности след консултации със съюзниците. Но той категорично отхвърля възможността за териториални отстъпки, независимо че някои западни партньори настояват Украйна да представи по-ясна визия за края на войната.
В понеделник Зеленски заяви: "Приканваме нашите партньори да определят как виждат края на тази война, мястото на Украйна в глобалната архитектура за сигурност и съвместните стъпки, които могат да доведат до края на тази война".
Тъй като Киев все още не е разкрил всички детайли на своя "план за победа", един от служителите е предположил, че украинските официални лица може би разчитат на елемент на стратегическа неяснота, който им дава възможност да продължат напред.
Членството на Украйна в НАТО остава основен въпрос, който разделя съюзниците. Длъжностни лица твърдят, че Байдън е подложен на натиск да отправи директна покана към Киев да се присъедини към алианса. Макар да е малко вероятно президентът на САЩ да го направи, подобно предложение се разглежда като потенциален коз при евентуални преговори с участието на Кремъл. В същото време според някои анализатори солидните двустранни гаранции за сигурност, особено от страна на САЩ, биха могли да бъдат фактически заместител на членството.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Марк Рюте: НАТО ще засили военното си присъствие в Балтийско море след саботажа
„Разговарях с финландския президент Александър Стуб за провежданото под ръководството на Финландия разследване на евентуален саботаж на подводни кабели", заяви той
Лазерният Тризъбец на ВСУ ужаси руската армия
Украинският боен лазер бе показан в целия си блясък
Разузнаването на Южна Корея: Първият пленен войник от КНДР почина от раните си
Освен това в медиите се съобщава, че севернокорейският войник е бил "заловен" три дни след като е получил наранявания.