Стартъпът xAI на технологичния магнат Илон Мъск съобщи, че е набрал 6 млрд. долара от инвеститори в последния си кръг на финансиране, тъй като се бори със силната конкуренция на пазара на изкуствен интелект.
Фирмата, чийто водещ продукт е чатботът Grok, получи подкрепа от американски инвеститори в рисков капитал, от производителите на чипове NVIDIA и AMD, както и от инвестиционни фондове от Саудитска Арабия и Катар и др.
Мъск неведнъж е предупреждавал, че изкуственият интелект представлява риск за човешката цивилизация, но той настоява усилено за по-голям дял от инвестициите в сектора, а xAI вече набра 6 млрд. долара през май.
Понастоящем компанията е един от най-ценните стартъпи в света с приблизителна оценка от 50 милиарда долара, макар че все още е по-малка от оценката на основния конкурент OpenAI, която се оценява на 157 милиарда долара.
Въпреки високите оценки, критиците изтъкват, че фирмите за изкуствен интелект изгарят парични средства и все още нямат ясен път към рентабилността.
Обявявайки финансирането в понеделник, xAI заяви, че ще използва паричната инжекция, за да „достави революционни продукти, които ще се използват от милиарди хора“.
Освен това ще „ускори изследванията и разработването на бъдещи технологии, които ще позволят на компанията да разбере истинската природа на Вселената“.
Мъск, който действа и като шеф на SpaceX и Tesla и е главен поддръжник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, написа в профила си в X, че „са необходими много изчисления“, за да се захранват продуктите с изкуствен интелект.
Той стартира компанията през юли 2023 г., малко след като подписа отворено писмо, в което призова за пауза в разработването на мощни модели на ИИ.
Понастоящем Мъск предприема правни действия срещу производителя на ChatGPT OpenAI, който той съосновава като организация с нестопанска цел през 2015 г., преди да я напусне през 2018 г., твърдейки, че преобразуването ѝ в компания със стопанска цел нарушава правно обвързващи ангажименти, пише БГНЕС.
Още от Наука
Учени разкрита колко стари са пръстените на Сатурн
Авторът на научната работа, планетарният учен Рюки Хедо, използва компютър, за да симулира сблъсъци на микрометеорити с пръстени, които се случиха със скорост от 108 000 километра в час
Учени с хипотеза защо рискът от рак намалява при 80--годишните
"Стареещите клетки губят способността си да се обновяват и следователно да се разрастват с бясна скорост, което се случва при рака“
Учени: Древна климатична криза предупреждава за ефектите от окисляване на океаните
Сериозна заплаха за морските екосистеми и биоразнообразието