7 Януари, 2026

СЕМ отказва да изслуша генералния директор на БНР за закритата "Програмна дирекция"

СЕМ отказва да изслуша генералния директор на БНР за закритата "Програмна дирекция"

Член на СЕМ смята, че това е от обществен интерес, но бе отхвърлено от Соня Момчилова

Съветът за електронни медии (СЕМ) отхвърли предложението на члена на регулатора Пролет Велкова да бъде изслушан генералният директор на Българското национално радио Милен Митев във връзка със закриването на "Програмната дирекция" на БНР и постъпила жалба от доскорошния ѝ ръководител Даниела Късовска. 

"Против" гласуваха председателят на СЕМ Соня Момчилова, Габриела Наплатанова и Галина Георгиева, а "за" бяха Пролет Велкова и Симона Велева.

Аргументът на Велкова да направи това предложение беше, че става въпрос за обществен интерес. 

"И трябва публично тези въпроси, които възникват около закриването на дирекцията, да бъдат изяснени – фактите около тях. Вътрешната саморегулация как от тук нататък ще продължи?", попита Пролет Велкова.

Соня Момчилова изрази опасение, че с подобно изслушване на генералния директор има риск СЕМ да влезе в ролята на цензор.

"А и автономността и независимостта на генералните директори, както и отговорността, която те трябва да носят за кадровите решения, които поемат, мисля, че е нещо, което трябва да се поощрява, дори да се насърчава. Директорът трябва да има свободата да прави своите промени. Няма свещени крави", бе контрааргументът на Соня Момчилова. 

Преди няколко дни доскорошния ѝ ръководител "Програмна дирекция" на БНР Даниела Късовска коментира пред Faktor.bg ситуацията в националната медия. Каква е нейната позиция по казуса - може да чуете във видео-интервюто, което направихме с Късовска.

Сподели:

Коментари (0)

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Реките в района преливат. Утрешният ден ще бъде неучебен.

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

По думите му, огромни суми изчезват от тези пари. "Корпуцията убива физически, буквално."

КНСБ обявяви протести: С удължителен бюджет държавата е в „свободно падане“

КНСБ обявяви протести: С удължителен бюджет държавата е в „свободно падане“

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов обвини работодателите и политическите сили в лицемерно поведение. „Цяла есен преговаряхме с бизнеса и постигнахме консенсус да не се вдигат данъци и осигуровки срещу поне 10% ръст на заплатите."