23 Декември, 2024

Софийските адвокати скочиха срещу парламента за погазването на независимостта на адвокатурата и съда

Софийските адвокати скочиха срещу парламента за погазването на независимостта на адвокатурата и съда

снимка: ЛЕКС

С остро обръщение излезе Общото събрание на Софийската адвокатска колегия (САК) заради две събития от последните дни. А по-късно позиция за тях приеха и колегите им от Пловдив.

Първото събитие, провокирало реакцията на адвокатите, е включването в правилника за дейността на Народното събрание на разпоредба, според която правната му комисия ще изслушва на всеки три месеца председателите на върховните съдилища и главния прокурор. А второто е коментарът на премиера в оставка Бойко Борисов по този повод, че адвокатите на мутрите ще привикват и мачкат върховните съдии и обвинител №1. Както е известно, първоначалното предложение беше за периодично изслушване само на главния прокурор, но по настояване на ДПС и с подкрепата на ГЕРБ и БСП беше прието, че правната комисия ще вика и председателите на двете върховни съдилища.

Отвореното писмо е гласувано от Софийския адвокатски съвет и беше изчетено от зам.-председателя му Жана Кисьова, а след това подкрепено от всички присъстващи на Общото събрание. Тя посочи, че двете събития, станали повод за него, поставят под въпрос върховенството на правото и адвокатурата не може да бъде безучастна и трябва да вземе отношение и да говори високо и ясно.

„С настоящото отворено писмо изразяваме позицията си като български адвокати и членове на Софийски адвокатски съвет относно продължаващото принизяване на адвокатската професия и общност, продължаващото незачитане на Конституцията и законите в страната, потъпкването на правото и независимостта на съдебната система“, заявяват столичните адвокати.

В отвореното писмо се посочва, че докато изслушването на главния прокурор намира опора в Конституцията (чл.84 от Конституцията предвижда, че Народното събрание може да изслушва и приема и доклади на главния прокурор за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика), то това на председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) я нарушава. Адвокатите изтъкват, че е недопустимо да се упражнява парламентарен контрол над представители на съда, а НС може да ги изслушва само при обсъждането и приемането на годишните доклади за дейността на съдилищата, съобщава ЛЕКС

САК говори за продължаващо принизяване на адвокатската професия и общност. „Твърдо се противопоставяме на създаването на обществена нагласа за обвързване на адвокатите с престъпни интереси“, заяви колегията по повод на думите на премиера в оставка и изтъкна, че внушението, че адвокатите целят мачкана на представителите на съда и прокуратурата, е пряко и безогледно посегателство срещу цялата адвокатура.

В отвореното писмо се напомня, че на адвоката се дължи уважение и съдействие като на съдия, а освен това адвокатите, които са станали депутати, не действат в НС като адвокати, а като избраници на народа.

А за думите на Бойко Борисов се заявява: „Това са поредните общи квалификации на адвокатите, чиято конституционно прогласена мисия е защита на правата на гражданите и юридическите лица. Нещо повече не се отчита простия факт, че колегите адвокати поели обществен ангажимент и длъжност като депутати, са избраници на народа и не действат в качеството си на адвокати в рамките на дейността си като народни представители“.

Обръщението завършва със специален призив към Висшия адвокатски съвет (ВАдС): „Приветстваме включването на все повече юристи и адвокати в законотворческата дейност и препоръчваме на Висшия адвокатски съвет да предприеме от името на всички адвокати действия за защита на професионалната им репутация и чест, за ангажиране отговорността на лицата, които петнят репутацията на една цяла общност високо образовани професионалисти“. Събранието започна с писмени поздравления към адвокатите от председателите на ВКС и ВАС Лозан Панов и Георги Чолаков и на Софийския районен съд Александър Ангелов.

Председателят на Софийския апелативен съд Даниела Дончева беше записала специално видеообръщение към столичните адвокати и гостува и онлайн на събранието. В залата към колегите си се обърнаха председателят на ВАдС Ралица Негенцова и зам.-омбудсманът Елена Чернева. „Този форум ви дава възможност да отправите към българските граждани своите послания, да споделите възгледите са за качеството на законодателството, за правата на гражданите, както и за динамичните процеси в обществото ни. Да посочите открито реалните проблеми, които стоят пред професията и засягат нейната независимост“, призова софийските адвокати Лозан Панов. Председателят на ВАС Георги Чолаков пък засвидетелства на адвокатите готовност да откликва на всичките им въпроси и проблеми, свързани с административното правораздаване.

Във видеообръщението си Даниела Дончева благодари на адвокатите за това, което правят всеки ден, за да има право и справедливост. „Добрите юристи винаги са били стълб, на който се е опирало доброто развитие на обществото“, каза тя.

„Живеем в сложно време, в което има разделение и виждаме най-черните и лошите дни. Нека се обединим и да преодолеем всякакви различния, дребнави дрязги и да бъде единни като професионална общност, за да преодолеем предизвикателствата“, заяви председателят на Висшият адвокатски съвет Ралица Негенцова.

Основните задачи на събранието са да обсъди и гласува отчетите и бюджета, както и да избере 154 делегати за Общото събрание на адвокатите от страната, което трябва да избере нови висши органи на адвокатурата. Засега четирима обявиха кандидатурите си за председател на Висшия адвокатски съвет – Райна Аврамова, Иван Демерджиев, Ивайло Дерменджиев и Ивайло Данов. Дали ще има още желаещи, ще стане ясно в края на следващата седмица, когато изтича срокът за номинации.

Събранието не прие отчета за миналата година

Със 128 гласа „за“, 46 „против“ и 24 „въздържал се“ Общото събрание реши, че не приема отчета за дейността на Софийския адвокатски съвет за миналата година и за изпълнението на бюджета за 2020 г. Такова беше и предложението на новия съвет, който встъпи в длъжност през март 2021 г.

Отчетът за миналата година беше представен накратко от новия председател Стефан Марчев, който заяви, че няма да влиза в подробности, тъй като цялата информация и становището на новия съвет по нея бяха публикувани отдавна на сайта на колегията (можете да се запознаете с констатациите тук). Пред събранието той даде няколко примера, които са мотивирали действащия съвет да приеме, че имуществото и парите на колегията не са били добре стопанисвани.

„Как се стопанисва имуществото на колегията? Нашето мнение е, че не е стопанисвано надлежно и добросъвестно и бюджетът на изразходван целесъобразно“, каза той. И посочи, че миналата година например са похарчени 52 000 лв. за рекламни материали, като няма решение на съвета за това (старо решение отпреди години предвижда, че разходи до 2000 лв. не минават през него). Марчев съобщи, че от юли 2020 г. не е плащан СОТ за двете сгради на САК в София и те са на практика без охрана. Говори и за „закупуване на количества от стоки, които не са свързани с дейността на колегията“ и за „неизпълнение на правомощието да се следи за точно изпълнение на бюджета“. Встъпилият през март 2021 г. съвет е установил и десетки забавени дисциплинарни преписки.

Думата взе предишният председател Ивайло Данов, който заяви, че отчетът и становището на новия съвет са поднесени тенденциозно и целта е той да бъде представен като мошеник и публично очернен. „Не съм взел нито една стотинка, нито един бонбон, нито една ядка неправомерно. Цялата ми дейност като председател е публична“, каза той. По думите му има решение, че всеки адвокат трябва да получи работен календар и химикалка от колегията и затова са сумите за тези материали, а разходите по това перо са по-ниски от предишни години. „Беше ми оказан силен натиск да се откажа да се кандидатирам за председател на ВАдС, очаквам битка на идеи, а не недоказани твърдения, битови подмятания, пошли лъжи и интриги“, допълни той.

Стефан Марчев посочи, че новият съвет е в ситуация да не може да се откаже от наследството и затова трябва да го приеме по опис, затова ще бъде направена пълна ревизия. Той пожела на Данов успех в надпреварата за председател на ВАдС. А Жана Кисьова допълни: „Няма злонамереност на нито един от нас, но няма да седя и един ден в този съвет, укривайки нещо“.

Адвокат Пламен Кирилов постави серия от въпроси по бюджета – как са избирани фирмите за ремонт на почивния дом в Лозенец и на хижата на Витоша, както и къде са финансовите отчети на колегията за последните 5 години. Освен това той заяви, че заплатата на шофьора в САК е третата най-висока и попита какви са заслугите му и каква дейност е извършил, че да получава подобно заплащане.

Длъжностното лице по защита на данните на колегията Силвия Паунова пък разказа как е получила плащане от САК, за което като наредител е бил „Шуши 88“. „Проблемът е в счетоводителя, ако не си оправите счетоводството, няма да се получат нещата, колкото и да се стараете“, каза тя.

Стефан Марчев ѝ отговори: „До 29 март 2021 г. САК плащаше с хартиени платежни срещу 4 лв. такса за всяко едно. То не е генерирано от счетоводителя, а е подписвано от Ивайло Данов. Вече има електронно банкиране с нужния контрол и нарежданията струват 1,20 лв., а към същата банка – 60 ст. Счетоводителят носи своята отговорност, но има някой друг, който не го е контролирал“. След призиви да няма лични нападки, думата взе Емил Георгиев, който заяви, че няма такива, а се изнасят единствено факти.

Адвокат Данов взе думата още веднъж, за да обясни на какво се дължи дефицитът от над 241 000 лв. Той напомни, че заради пандемията столичните адвокати три месеца не плащаха членски внос и това са 219 000 лв. по-малко. Освен това са били намалени встъпителните вноски и това е намалило приходите със 155 000 лв. Изтъкна и че е нямало приходи от семинари.

В отговор Жана Кисьова заяви, че всичко това е подчертано и отчетено от новия съвет в становището му. „Но когато има спад в приходите, трябва да има и намаление на разходите“, каза тя.

На финала отчетът за миналата година не беше приет

Общото събрание гласува и серия други решения. С част от тях на практика то подкрепи вече взети от новия съвет решения – да се създаде е-регистър на всички решения на Софийския адвокатски съвет и на всички актове по дисциплинарни дела със заличени лични данни.

По предложение на Емил Георгиев и Маринела Ашикова беше гласувано решение заседанията на съвета да се излъчват онлайн в реално време, като прекъсват когато се обсъждат чувствителни лични данни. От новия съвет казаха, че са обсъждали тази възможност, но за да се гарантира, че заседанията ще следят само адвокати от САК, трябва да е готов новият сайт на колегията със специална закрита секция. Това беше възприето от предложителите. Освен това се взе решение да се създаде възможност за бързо проучване по е-път чрез анкети на столичните адвокати. Съветът беше задължен да публикува всички финансови отчети на колегията за последните пет години. Събранието реши и да се учреди награда в памет на адвокат Михо Радойнов.

Изключително емоционално протече дискусията за осигурителна каса „Адвокат“, в която беше установена „дупка“ от над 75 000 лв. (повече за финансовото положение на касата виж тук). Управителят ѝ Валентина Адиркова поиска поиска колегията да отпусне заем за покриване на този дефицит, но събранието с голямо мнозинство отказа. Повдигна се въпросът за търсене на персонална отговорност, за ликвидация и сезиране на прокуратурата. Стана ясно и че е поискана пълна ревизия на касата от Националната агенция за приходите. Събранието прие, че според резултатите от нея ще бъдат взети решения за бъдещето на касата, както и за търсене на отговорност на виновните за финансовото ѝ състояние. На финала беше приет бюджетът на колегията за 2021 г.
Сподели:
Шести ден в неизвестност: Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай

Шести ден в неизвестност: Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай

Отново се включиха полицейски служители и доброволци, използват се кучета, дронове и термокамери

Депутат от ДБ алармира за атака срещу случайното разпределение на дела

Депутат от ДБ алармира за атака срещу случайното разпределение на дела

Ще опитаме да спрем това в парламента, но е време да преминем от режим на "спасяване на дузпи", към водене на процесите и реализиране на реформите, написа Божидар Божанов

Криминалисти лансират нова версия за изчезналия Ники от Конаре

Криминалисти лансират нова версия за изчезналия Ники от Конаре

Предстоят проверки на домовете на хора, установявани като съпричастни към изнасилвания и блудства, както и техните алибита