Стилияна Николова с 4 златни медала от СК в София, България е с 6 отличия

Ева Брезалиева е със сребро на бухалки

Стилияна Николова,снимка: БГНЕС

България завърши с общо шест медала (пет златни и един сребърен) на Световната купа по художествена гимнастика, която завърши тази вечер в "Арена София, съобщи БНР.

Шампионката в многобоя Николова взе днес златните отличия на финалите на обръч, на топка и на бухалки, а на лента допусна грешка и се нареди четвърта.

Ева Брезалиева взе сребро на финала на бухалки, а ансамбълът на България вчера стана първи в многобоя, но на финалите днес остана без отличие.

Николова, която е възпитаничка на Валентина Иванова изигра блестящо съчетанията си и получи най-високите оценки в двата финала - 33.800 точки за изпълнението си на обръч и 35.000 точки на топка. Така тя има три златни отличия от три възможни до момента, а по-късно ще играе на бухалки и на лента.

На обръч среброто взе Ася Ади Кац (Израел) с 33.600 точки, а трета се нареди световната шампионка София Рафаели (Италия) с 32.600 точки.

Втората българка на финала на обръч Ева Брезалиева завърши на седма позиция, след като допусна сериозна грешка - излизане на уред извън терена, заради което получи 28.750 точки.

На топка Рафаели се класира втора с оценка от 33.150 точки, а трета е Тахмина Икромова (Узбекистан) с 31.750 точки.

На бухалки Стилияна Николова стана шампионка с 34.000 точки, след като изигра силно композицията си. Ева Брезалиева също показа отлично съчетание и взе сребърното отличие с 32.700 точки. София Рафаели остана на трета позиция с 32.150 точки.

На лента Николова допусна грешка, игра малко с възел на уреда, но получи силна оценка от 30.600 точки, която й отреди четвъртото място.

Златото взе Тахмина Икромова (Узбекистан) с 30.900 точки, а след нея се наредиха Елжана Танишева (Казахстан) също с 30.900 точки и Барбара Домингос (Бразилия) с 30.650 точки.

Домингос донесе първи медал за страната си в историята от Световна купа по художествена гимнастика.

При ансамблите на финала с пет обръча гимнастичките на България останаха на седмо място. Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова, които станаха първи в многобоя снощи, днес допуснаха няколко грешки и бяха оценени с 30.600 точки. Българките все още не могат чисто съчетанието си с обръчи.

Златото взе Италия с 34.850 точки, Израел с 34.700 и Франция с 33.400 точки.

На три ленти и две топки българските гимнастички отново допуснаха грешки и завършиха на пето място с оценка от 27.950 точки.

Шампион изненадващо стана Полша с 29.750, среброто е за Гърция с 29.250 точки, а третата позиция е за Франция с 29.100 точки.

На Световната купа в София участваха 12 ансамбъла и близо 50 индивидуални гимнастички от над 40 държави.