Трансферът ще се прави 2 пъти годишно
Украйна може да получи първата част от печалбите от замразените руски активи още през юли, съобщи БНР с позоваване на информиран източник от Брюксел.
По негови данни, от февруари т. г. нетните печалби възлизат на между 2,5 и 3 млрд. евро.
Източникът уточни, че за целта ще бъдат използвани 97 на сто от замразените от средата на февруари печалби в централните депозитари за ценни книжа в ЕС. 3% от тях ще се запазят в депозитарите, за да поддържат работата им.
Трансферът ще се прави 2 пъти годишно, тъй като Украйна се нуждае спешно от тези средства. Източникът уточни, че тъй като не е ясно какви точно ще бъдат печалбите до юли, исканията на Комисията за средствата ще бъдат на основата на прогнози от изчисления от депозитарите.
След една година, когато точните суми ще са известни и ако се окаже, че на Украйна са били преведени значително повече пари, тези средства ще се приспаднат от следващите плащания, за да не бъде застрашена финансовата стабилност на ЕС.
Предложението е изпратено до Съвета на ЕС и трябва да получи одобрението му.
Още от Свят
Задържаха заместник-ректор на Пловдивския университет за присвояване
Присвоени са над 147 000 евро - парите са били изплатени в полза на 13 души, фиктивно наети като работници в университета
Генералният щаб на ВСУ съобщи за последиците от поразяването на московския НПЗ
„Предприятието е преустановило преработката на нефт за неопределен срок“, подчертават от Генералния щаб.
Европейският съюз осъди остро палежа пред българското посолство в Скопие
От Делегацията на ЕС изразиха и надежда, че въпреки случилото се, отношенията между София и Скопие ще продължат да се развиват в дух на диалог