26 Декември, 2025

В Русия спря работа най-големият завод за олово

В Русия спря работа най-големият завод за олово

Снимка: архив

Опасения да не се стигне до дефицит на олово за военната промишленост

В Русия спря да работи най-големият завод за производство на вторично олово – "Фрегат", съобщиха радио „Свобода“ и в. "Коммерсантъ".

Причина за спирането е липсата на лиценз за износ на олово.  От средата на месец май производителите на олово трябва да получават еднократни лицензи за експорт на необработен метал, но руското министерство на промишлеността и търговията не е издало нито един.

Вътрешното търсене на олово в Русия е много ниско. "Фрегат" произвежда до 40 хиляди тона олово и сплави годишно, като само четвърт от продукцията е за руския пазар. За петте месеца на 2022 г., по информация на "Коммерсантъ", заводът е произвел около 17,5 хиляди тона продукция.

Според експерти, властите не издават лицензи за износ поради опасения, че може да се стигне до дефицит на олово за военната промишленост.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено