17 Юни, 2026

Виена е най-добрият град за живеене в света, София е на 103-о място

Виена е най-добрият град за живеене в света, София е на 103-о място

Австрийската столица е следвана от Копенхаген, Цюрих, Мелбърн, Калгари

Виена e най-добрият за живот град в света за трета поредна година, показва годишната класация на списание "Икономист". Българската столица София е на 103-а позиция - тя се изкачва с 5 позиции нагоре в сравнение с миналата година.

Индексът оценява условията за живот в 173 града в пет категории: стабилност, здравеопазване, култура и околна среда, образование и инфраструктура.

Австрийската столица е следвана от датската столица Копенхаген и Цюрих в Швейцария. Мелбърн в Австралия и Калгари в Канада допълват челната петица в глобалния индекс.

"Западна Европа остава най-хубавият за живеене регион, но се наблюдава спад в оценките за стабилност на фона на все повече случаи на протести по различни въпроси", се казва в доклада.

Сред проблемите са възходът на крайно десния екстремизъм, селскостопанската политика на ЕС и настроенията срещу мигрантите.

Виена получи пълен брой точки по отношение на стабилността, здравеопазването, образованието и инфраструктурата.

Като цяло глобалните условия за живот са се подобрили леко през изминалата година, допълва изданието.

Но "подобрението е само незначително, спъвано от геополитически конфликти, граждански вълнения и жилищна криза в много от градовете" на фона на инфлацията.

Продължаващото напрежение върху качеството на живот "едва ли ще намалее в близко бъдеще", се казва в доклада.

Столицата на разкъсваната от война Сирия - Дамаск, отново бе класирана на първо място сред градовете с най-лоши условия за живот.

Виена беше най-хубавият град за живеене в света през периода 2018-20 г. и отново от 2022 г. насам. /БГНЕС

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)