6 Февруари, 2026

Владимир Шопов: Глобалните процеси изискват ЕС да действа като единен субект по големите теми

Владимир Шопов: Глобалните процеси изискват ЕС да действа като единен субект по големите теми

Владимир Шопов

Нов тласък на интеграцията в сигурността, отбраната

През 2024 г. ще станем свидетели на нов тласък в процеса на интеграцията в сигурността, отбраната и индустриалната политика на ЕС. Тази прогноза направи пред БНР политологът и експерт по европейските въпроси Владимир Шопов.

"Една нормална година ни предстои - пълна с предизвикателства. Най-очевидните предизвикателства пред ЕС са геополитически, свързани с подкрепа за Украйна във войната с Русия. Все повече геоикономически - доколкото приключи епохата на безпроблемно стопанско и политическо общуване с Китай. Предизвикателства има и вътрешнополитически за ЕС. Не бих подценявал и предизвикателства, свързани с икономическото и общественото бъдеще - как ще изглеждат нашите общества. Въпросите на дигиталната трансформация и изкуствения интелект." - коментира той.

Шопов подчерта, че през последните години "доминира усещането и разбирането Европа все повече да се конструира като самостоятелен субект в глобалния свят".

По думите му много събития в световен мащаб ще тласкат Европа към по-тясна интегрираност:

"Все процеси, които изискват Европа по големи теми да функционира като единен субект, независимо колко е диференцирана вътре в себе си. ... Рисковете от неконструирането на Европа като самостоятелен интегриран център вече са прекалено големи и все повече държави го разбират това."  

Според него изпълнението на политическото съгласие в ЕС е голямото предизвикателство.

Във връзка с предстоящите избори за Европейския парламент през юни 2024 г. политологът прогнозира, че голямата промяна, че голямата промяна ще дойде основно по линия на политиките, "които ще видим в следващия ЕП, а формирането на ЕК става все по-трудно.

Сподели:

Коментари (0)

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

БНБ: 81% от левовете вече са изтеглени от паричното обращение

Към днешна дата в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 6.7 млрд. евро

Гуцанов: Над 80% от хората не знаят къде и как се управляват парите им за пенсия

Гуцанов: Над 80% от хората не знаят къде и как се управляват парите им за пенсия

Той отхвърля препоръките на ОИСР за увеличаване на пенсионната възраст в България

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

Божидар Божанов: Борисов лъже и едните, и другите и се мисли за голям балкански играч

"Росен Желязков беше скрит от всички тези неудобни въпроси. Искахме да го питаме за Таки", заяви той