9 Януари, 2025

Открити "врагове" на еврото са първи по инфлация в ЕС

Открити "врагове" на еврото са първи по инфлация в ЕС

Към този момент отличници по отношение на инфлацията на Чехия и Унгария

Поредни данни на безпристрастната статистика разбиват мита, че въвеждането на еврото ще доведе до рязък скок на цените.  И това се потвърждава от наблюденията на Евростат към 1 декември 2023 година.

Според експертите инфлацията на годишна база е най-висока в Чехия и Унгария -  държави, които дори не планират да преминат към общата европейска валута в близките години.
В същото време Хърватия, която влезе в еврозоната на 1 януари 2023-а и за която се вихреше лъжлива кампания за ужасяващо поскъпване, има точно такъв индекс на потребителските цени, какъвто е регистриран и в България - увеличението на годишна база е 5.5 на сто. За сравнение при "шампионите" на ЕС Чехия и Унгария инфлацията е съответно 8.0 и 7.8 процента.

В данните на Евростат прави впечатление, че цените са нараснали значително повече в страните от Източна Европа. 

В челната десятка на ЕС по поскъпване влизат Чехия, Унгария, Словакия, Румъния, Полша, България, Хърватия, Словения, Естония. Така беше и в предните месеци. И всъщност в числата няма особена изненада, а нормална икономическа логика - проявява се ефектът на "догонването", при който държавите с по-ниски ценови равнища бързат да се изравнят с другите. Още преди години български икономисти предупреждаваха, че тъкмо по тази причина на страната ни ще й е трудно да изпълни инфлационния критерий за влизане в еврозоната. 

В същото време в "скъпите" държави за цените няма много мегдан за покачване. В Белгия, Нидерландия, Финландия, Люксембург например годишната инфлация е между 0.3 и 2 на сто.

Разбира се, в отделните страни има и специфични фактори, които влияят на цените. Прави впечатление, че прибалтийското трио се разделя по инфлационния показател - Естония е с 4.2%, по-близо до другите източноевропейски държави, докато в Литва и Латвия цените за година са се вдигнали слабо като в "Стара Европа" - съответно с 2.3 и с 1.1 процента.  

Така или иначе, "класирането" на Хърватия е красноречиво - страната, която влезе в Еврозоната преди 11 месеца, има по-ниска инфлация от държави като Унгария, където правителството не ще да чуе за еврото и се опита да "бори" поскъпването с ценови тавани.

Сподели:
Тръмп поиска от Конгреса да разшири "тавана на дълга" на САЩ

Тръмп поиска от Конгреса да разшири "тавана на дълга" на САЩ

Тръмп желае разширяване на "дълговия таван" на САЩ, тъй като не искал да стане свидетел на неизпълнение на държавните задължения

Работници от ТЕЦ-ве и въглищни мини у нас ще бъдат преквалифицирани

Работници от ТЕЦ-ве и въглищни мини у нас ще бъдат преквалифицирани

Прървият етап от обучението в нови професии ще бъде събирането на данни за уменията на работещите от 36 общини, които са косвено засегнати от климатичния преход

Инфлацията в Еврозоната леко се е увеличила през декември 2024 г.

Инфлацията в Еврозоната леко се е увеличила през декември 2024 г.

През последния месец на миналата година инфлацията е 2,4%, което е леко завишение спрямо нивото през месец ноември