27 Декември, 2025

Задържан е осми заподозрян за атентата в Москва

Задържан е осми заподозрян за атентата в Москва

снимка: БГНЕС

Осмият заподозрян за атентата в покрайнините на Москва е бил задържан от съд в руската столица, съобщи пресслужбата му в Телеграм. Предполагаемите нападатели бяха арестувани на 23 март, предаде АФП.

"Московски съд остави в ареста още един участник в терористичното нападение срещу "Крокус Сити Хол" - концертната зала, в която на 22 март загинаха най-малко 139 души, съобщиха съдебните власти, без да дават подробности за обвиненията срещу това лице.

Атентатът беше най-смъртоносният в Русия от около 20 години насам и най-тежкият, за който джихадистката групировка "Ислямска държава" (ИДИЛ) се е обявила на европейска земя.

Руският президент Владимир Путин за първи път призна, че нападението е извършено от "радикални ислямисти", като същевременно продължи да посочва украинската следа, отхвърлена от Киев и Запада.

Четиримата предполагаеми нападатели бяха арестувани на 23 март и ги очакват доживотни присъди.

Поне един от тях е от Таджикистан, държава в Централна Азия.

Други трима заподозрени бяха задържани на 25 март. Според агенция „Риа Новости“ те са баща и двама от синовете му, единият от които е роден в Таджикистан и има руско гражданство.

Според властите осмият заподозрян е от Киргизстан - централноазиатска държава, съседна на Таджикистан. По данни на агенция Интерфакс той е на 31 години и има руско гражданство.

По време на изслушването той е заявил, че не познава подсъдимите, обвинени в планиране на нападението, и не е знаел за плановете им, според Интерфакс.

Заподозреният е цитиран да казва, че "имал нужда от наемател", тъй като бил наел апартамент. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

 Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в  Мар-а-Лаго

Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в Мар-а-Лаго

Той отново заяви, че е уредил осем войни, но призна, че войната между Русия и Украйна е най-сложната от всички.

 Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Археолозите констатират, че това е бил епископски манастир, създаден през ХІІІ век. В него са открити пет епископски гробници. Според някои учени в една от тези гробници се намират останките на патриарх Евтимий Търновски

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Той бе обвинен от ФСБ за "опит за убийство" на Константин Малофеев, основател на телевизионния канал "Царьград