4 Февруари, 2026

Зеленски: Днес руските войски изстреляха ракети над реакторите на три наши АЕЦ

Зеленски: Днес руските войски изстреляха ракети над реакторите на три наши АЕЦ

Русия е създала заплахи, чиито последици можеха да са по-тежки от Чернобилската катастрофа

През днешния ден руските войски пуснаха три ракети над три украински атомни централи, съобщи президентът Володимир Зеленски във вечерното си обръщение към народа, съобщи Би Би Си.

"Днес те изстреляха три ракети така, че те прелетяха непосредствено над блоковете на нашите атомни централи, при това над три от централите: Запорожката, Хмелницката и Южноукраинската АЕЦ. Какво е това? Какво правят, заплашват ли ни? Или се прицелват?" – заяви Зеленски.

Той добави, че от началото на войната Русия вече е създала заплахи, които по мащабите на евентуланите последствия биха могли да надхвърлят тези от Чернобилската катастрофа от 26 април 1986 г.

Зеленски напомни действията на руската армия по време на превземането на Запорожката АЕЦ  през март.

"Ако светът не се беше събудил през нощта, сега нямаше да си спомняме Чернобилската катастрофа, защото можеше всичките ни мисли да са заети с последиците от това, което Русия направи в Запорожката АЕЦ", посочи президентът на Украйна, припомняйки преговорите с чуждестранни лидери през онази нощ.

При щурма на руснаците срещу Запорожката АЕЦ експертите коментираха, че конструкцията й е значително по-безопасна от тази на чернобилската и мащабна авария е по-малко вероятна. Същевременно имаше риск при прекъсване на електрозахранването на реакторите да спре да работи охлаждащата система.  

При отказ или повреда на аварийното електрозахранване можеше да се стигне до разтопяване на активната зона на реактора.

Сподели:

Коментари (0)

 В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

Говорителят им Ангел Урена написа в X, че „бившият президент и бившият държавен секретар ще бъдат там. Те очакват с нетърпение да създадат прецедент, който да важи за всички“.

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

„Четирима въоръжени мъже нахлуха в резиденцията му, след като деактивираха камерите за наблюдение, и го екзекутираха“, каза Абдурахим

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Договорът "Нов СТАРТ" между двете страни изтича на 5 февруари. Той бе подписан от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев през 2010 г. и установява ограничения в броя на стратегическите оръжия,