1 Февруари, 2026

Зеленски: Русия води газова война срещу Европа, засилете санкциите

Зеленски: Русия води газова война срещу Европа, засилете санкциите

Володимир Зеленски

Кремъл не се интересува какво ще стане с хората, дали по света ще страдат от глад

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова Европа да отвърне на "газовата война" на Русия, като засили санкциите си срещу Москва.

"Днес чухме нови газови заплахи за Европа... Това е открита газова война, която Русия води срещу обединена Европа", заяви Зеленски в отговор на съобщението на "Газпром" за ново намаляване на доставките на газ за Европа.

Руският държавен енергиен гигант заяви, че от сряда ще намали дневните доставки на газ за Европа по газопровода "Северен поток" до 33 млн. куб. м на ден - около 20 % от капацитета на газопровода.

Той заяви, че спира работата на една от последните две работещи турбини поради "техническото състояние на двигателя".

Германското правителство заяви, че няма техническа обосновка за съобщението на „Газпром“.

Европа е силно зависима от руските енергийни ресурси, а Западът обвинява Москва, че използва енергията като оръжие в отговор на санкциите, приети след нахлуването на Русия в Украйна.

В ежедневното си видеопослание Зеленски заяви: "Те не се интересуват какво ще се случи с хората, как ще страдат - от глад заради блокираните пристанища, от студа през зимата и от бедност... или от окупацията. Това са просто различни форми на терор."

"Ето защо трябва да отвърнете на удара. Не мислете за това как да върнете турбината, а да засилите санкциите", каза той.

Изявлението на "Газпром" дойде, след като миналата седмица Русия възстанови критичните доставки на газ за Европа през Германия по "Северен поток" след 10-дневен ремонт, но само 40% от капацитета на газопровода. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Медведев иска главата на Зеленски, може не хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Медведев иска главата на Зеленски, може не хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Освен това Медведев коментира и придвижване „по-близо до Русия“ на американски атомни подводници, които Тръмп му изпрати

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн