1 Май, 2026

Биг Бен в Лондон замлъква за четири години

Биг Бен в Лондон замлъква за четири години

Това е само един кратък епизод от този изключителен проект, навършил цели 157 години

Британската часовникова кула Биг Бен ще замлъкне до 2021 година от следващата седмица нататък заради ремонтни дейности по сградата от 19 в., която се намира точно до парламента. Това ще е най-дългият период на "мълчание" в нейната 157-годишна история. Eмблематичната кула обаче ще продължи да отброява времето, като камбаните ще се чуват само на важни събития като Нова година и други подобни поводи.

„Замлъкването на Биг Бен е значителен епизод от този ключов проект по запазването на сградата", заяви в изказване Стив Джагс, чиято официална длъжност е Пазител на Великия часовник, съобщава БНТ „Тази програма от работни дейности е от ключово значение и ще съхрани часовника в дългосрочен план, както и ще защити и запази неговия дом – Кулата на Елизабет“, посочи още той.

Нейният звън е познат не само на гостите и жителите на Лондон, но и на много други хора по света, тъй като е част от радио и телевизионните програми на Би Би Си.

Камбаната Биг Бен тежи 13,7 тона и бие на всеки час. Други четири по-малки камбани отбелязват отминаването на всеки четвърт час. Последният удар на Биг Бен преди замлъкването му ще е в 12 часа на 21 август. Кулата на Елизабет е висока 96 метра и е най-фотографираната сграда във Великобритания. Самата тя също често е наричана Биг Бен, макар това име официално да принадлежи само на камбаната.

В рамките на ремонтните дейности ще бъдат свалени и зъбците и стрелките на часовника, за да бъдат почистени. Тъй като ще има известен период от време, в който часовникът ще бъде без задвижващия си механизъм, съвременен електрически мотор ще мести стрелките докато бъде върнат оригиналният механизъм. Също така за известно време лицата на часовника ще бъдат покрити, но винаги поне едно от тях ще остава открито, за да може лондончани да продължават да сверяват часа си по него.

Сподели:

Коментари (0)

CNN: Американски разрушител остава трети ден „безпомощен“ в океана

CNN: Американски разрушител остава трети ден „безпомощен“ в океана

USS Higgins временно загуби захранване в Тихия океан - причината за инцидента се разследва

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Украински дронове поразиха центъра „БАРС-Сармат“ в окупираната част на Запорожка област – ключов обект за разработка на безпилотни и роботизирани системи на Москва

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Сръбският президент остави отворен въпроса за предсрочния вот, обвързвайки го с глобалната криза, енергийната несигурност и риска от ескалация около Ормузкия проток